Arsenij Jaceniuk jedzie do Brukseli, aby prosić Komisję Europejską o dalszą pomoc polityczną i gospodarczą. W TVN24 Biznes i Świat będziemy sprawdzać na co może liczyć premier Ukrainy. Zastanowimy się, czy nielegalne referenda, które odbyły się w niedzielę na wschodzie Ukrainy, oznaczają, że Kijów stracił kolejną część kraju. Sprawdzimy też na czym polega proceder porywania nigeryjskich dziewczynek przez organizację Boko Haram.
Pomoc gospodarcza dla Ukrainy będzie głównym tematem wtorkowego spotkania premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka oraz jego rządu z Komisją Europejską w Brukseli. Unia Europejska obiecała Ukrainie wsparcie o wartości co najmniej 11 mld euro przez kilka lat. W TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się na jaką pomoc ze strony UE może liczyć obecnie premier Ukrainy.
Co ze wschodem?
Władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej ogłosiły w poniedziałek suwerenność i zaapelowały do Rosji o rozważenie włączenia regionu w skład Federacji Rosyjskiej. Jeden z przywódców separatystów nazwał ukraińskie władze nacjonalistyczną juntą i zwrócił się o pomoc do Kremla. Także na wiecu w Ługańsku odczytano deklarację niepodległości tego regionu. Sprawdzimy, czy nielegalne referenda, których nie uznaje Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Kijów oznaczają, że Ukraina nieodwracalnie straciła wschód kraju.
Bezpieczeństwo Polski
W TVN24 Biznes i Świat będziemy zastanawiać się także nad bezpieczeństwem energetycznym Polski i Unii Europejskiej. Były premier, a obecnie szer Rady Gospodarczej przy Premierze Jan Krzysztof Bielecki odpowie co w dłuższej perspektywie zapewni Polsce bezpieczeństwo: unia energetyczna, czy wejście do strefy euro?
Gazowa przyjaźń?
Sprawdzimy, co stanie się, jeśli Rosja ostatecznie osiągnie porozumienie z Chinami i kontrakt na dostawy gazu do Państwa Środka zostanie zawarty. Negocjacje Gazpromu z Chinami rosyjski koncern prowadzi już od ponad 10 lat. W zeszłym miesiącu zapowiedziano, że umowa zostanie sfinalizowana w maju.
"Mamy nadzieję, że negocjacje zostaną zakończone w terminie. Kontrakt jest gotowy, rzekłbym, na 98 procent", stwierdził wczoraj rosyjski wiceminister. Na antenie TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, jak będzie wyglądała polityka energetyczna w Europie i na świecie, gdy na kontakcie znajdą się podpisy przedstawicieli Rosji i Chin. To ważne szczególnie w kontekście zapowiedzi Gazpromu, którego prezes stwierdził, że do 2 czerwca Ukraina powinna zapłacić z góry za czerwcowe dostawy gazy z Rosji, jeśli przedpłaty nie będzie, od 3 czerwca kurek zostanie zakręcony.
Czy nigeryjskie dziewczynki zostaną uratowane?
terrorystyczna organizacja Boko Haram stawia Nigerii ultimatum - odda ponad 200 porwanych dziewczynek, w zamian za uwolnienie islamskich bojowników. Rząd Nigerii odrzucił te żądania. Boko Haram opublikowało film, na którym widać około stu dziewcząt ubranych w czadory i modlących się w nieznanym miejscu.
Amerykańscy piloci rozpoczęli w nocy z poniedziałku na wtorek loty rozpoznawcze nad Nigerią, mające na celu odnalezienie uprowadzonych przez islamistów licealistek.
Źródło: TVN24 Biznes i Świat