W dzisiejszym programie "Biznes dla Ludzi" Paweł Blajer pytał m.in. o to, jak pracownik może bronić się przed tym, gdy pracodawca próbuje ściągnąć go z urlopu.
Czy pracodawca może pozwolić sobie na taki krok? Czy w takich sytuacjach jest jakieś wyjście, żeby do pracy nie wracać? Najprostsza taktyka to... nieodbieranie telefonu od szefa. Tyle, że nie zawsze możemy z niej skorzystać.
- Zasada ogólna jest taka, że przepisy prawa pracy nie dają szefowi podstawy do tego, żeby żądać od nas informacji, gdzie jesteśmy w trakcie urlopu. Na urlopie wypoczywamy, więc nie mamy obowiązku odbierania telefonu służbowego ani prywatnego od pracodawcy. Może się jednak zdarzyć tak, że pracodawca w przepisach zakładowych, w regulaminie pracy, czy w umowie o pracę zobowiąże nas, abyśmy ten telefon odebrali. Szczególnie dopuszczalne wydaje się to w przypadku kadry kierowniczej - podkreślała Zuzanna Rosner-Laskorzyńska z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.
Polecenie służbowe
A co jesli już odebraliśmy telefon? Jak powiedziała prawniczka, "odwołanie z urlopu to jest polecenie służbowe". Są jednak dwie szkoły interpretacji takiego polecenia. - Pierwsza mówi, że pracownik może odmówić wykonania polecenia sprzecznego z prawem pracy. Jeżeli nasza obecność w zakładzie pracy nie jest konieczna w czasie urlopu, to jest to sprzeczne z przepisem, który pozwoli nas odwołać z urlopu. Teoretycznie więc możemy odmówić - powiedziała.
- Zgodnie z drugą szkołą pracownik - mimo że nie zgadza się z decyzją pracodawcy - powinien wykonać polecenie i wrócić do pracy, a dopiero później pójść do sądu i domagać się odszkodowania - zaznaczyła ekspert.
Co ważne, gdy okoliczności, które powodują wezwanie nas z urlopu były znane pracodawcy wcześniej, to powinien on przesunąć nam urlop, a nie odwoływać nas z niego.
Jeśli jednak zdecydujemy się na powrót, to pracodawca jest zobowiązany zwrócić nam koszty powrotu. - Pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi koszty związane z wcześniejszym powrotem. Po stronie pracownika jest jednak obowiązek wykazania tych kosztów - zaznaczyła mecenas.
"Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/TVN