Superwolny pociąg rusza do Łodzi

 
Marcin Karasinski/PKPNowy superpociąg wyruszy na trasę Łódź-Warszawa

Na tory po raz pierwszy wyjedzie dziś najnowszy nabytek PKP Przewozy Regionalne. Nowoczesny pociąg zawiezie podróżnych z Warszawy do Łodzi w iście ekspresowym tempie: 133 km trasy pokona w ponad trzy godziny. Przeciętna prędkość nie sięgnie więc nawet 50 km/h...

Nowy pociąg ruszy na trasę Warszawa-Łódź o godz. 13.20. Skład wyprodukowany w bydgoskich zakładach PESA ma nowoczesny, opływowy kształt przypominający tzw. pociągi wielkich prędkości (ICE, TGV). Duże okna, automatycznie otwierane drzwi, wygodne fotele i klimatyzacja to cechy, które powinny przypaść do gustu pasażerom.

Pociąg będzie się składał z dwóch samodzielnych wagonów z silnikami, połączonych w jeden pociąg. Cały skład ma 400 miejsc siedzących, zabierze więc mniej więcej tyle samo pasażerów, co normalny pociąg starego typu. Nie ma tu jednak przedziałów, jest otwarta przestrzeń.

Spółka PKP Przewozy Regionalne zamówiła 11 takich składów, które już niedługo trafią na nasze tory. Ich koszt to 171 mln zł. Część pokrywa Unia Europejska.

Na trasie do Łodzi pociągi będą mogły wykorzystać swe możliwości rozwinąć pełną prędkość dopiero za pięć lat. W 2013 r. zakończy się modernizacja całej linii kolejowej Warszawa - Łódź. Po wymianie torów podróż potrwa 65 minut, a nie trzy godziny jak dziś.


Źródło: Życie Warszawy, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Karasinski/PKP

Pozostałe wiadomości