Śląski urząd broni foliowych toreb

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Decyzja radnych okazała się niezgodna z prawem

Zakaz używania jednorazowych toreb foliowych jest niezgodny z prawem. Do takiego wniosku doszedł Wydział Nadzoru Prawnego i Właścicielskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach po przeanalizowaniu przepisu wprowadzonego w Zabrzu i Tychach.

Jak poinformował dyrektor Wydziału Krzysztof Nowak, zakaz zostanie uchylony. - Formalnie decyzję podejmuje wojewoda, ale inna niż unieważnienie tych uchwał nie wchodzi w grę. Są niezgodne z przepisami prawa - wyjaśnił. Nowak dodał, że torby foliowe nie stanowią żadnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. - To produkt bezpieczny, dopuszczony do używania jako opakowanie żywności - podkreślił.

Dyrektor argumentował przy tym, że samorząd nie może stanowić prawa we wszystkich przypadkach. Jego kompetencje obejmują tylko kwestie nieuregulowanych innymi aktami prawnymi oraz - na co w przypadku toreb powoływali się radni - w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego.

Decyzję podejmie wojewoda Teraz decyzja należy do wojewody, ale jak zapewnia Nowak, to tylko formalność. - Decyzja inna niż unieważnienie tych uchwał nie wchodzi w grę - tłumaczył. Dodał, że samorządy mogą oczywiście podjąć dyskusję z prawnikami wojewody, ale on sam nie wróży im powodzenia.

To produkt bezpieczny, dopuszczony do używania jako opakowanie żywności Krzysztof Nowak

Rada Miejska w Tychach uchwaliła w listopadzie zakaz, który ma wejść w życie z początkiem 2009 roku. Poprzedzono go informacyjną kampanią społeczną o szkodliwości używania jednorazowych foliowych torebek. Radni informowali, że torby foliowe są jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Co zamiast plastiku? Zamiast foliowych toreb, punkty handlowe miały być zaopatrzone w torby biodegradowalne. Za nieprzestrzeganie zakazu mają grozić grzywny. Podobny zakaz wcześniej uchwaliła Rada Miejska Zabrza. Tam jego wprowadzenie zaplanowano na połowę przyszłego roku.

Nie jest to pierwszy przypadek zanegowania decyzji o wycofaniu z użycia plastikowych toreb. 30 listopada wojewoda łódzki unieważnił uchwałę Rady Miejskiej w Łodzi, która zakazywała korzystania w handlu z jednorazowych i bezpłatnych torebek foliowych. W decyzji wyjaśnił, że uchwała narusza swobodę prowadzenia działalności gospodarczej.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24