Rząd szuka miejsca na nowe składowisko radioaktywnych odpadów

 
Ruszają poszukiwania miejsca na nowe składowisko radioaktywnych odpadówTVN24

Ministerstwo gospodarki podpisało kontrakt na badania, które mają wskazać najlepsze miejsce na lokalizację nowego składowiska radioaktywnych odpadów. Równolegle ruszyła procedura dialogu, który ma doprowadzić do uzyskania społecznej akceptacji dla tej budowy.

Na początku przyszłej dekady Polska będzie potrzebowała nowego składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów, ponieważ działający od 50 lat w Różanie nad Narwią obiekt zastanie całkowicie zapełniony i zamknięty. Te radioaktywne odpady powstają dziś głównie w przemyśle, medycynie i nauce, które powszechnie korzystają ze źródeł promieniowania.

Przyszłe składowisko ma również móc pomieścić odpady powstające w elektrowniach jądrowych, jednak nie będzie to silnie radioaktywne wypalone paliwo jądrowe, które wymaga odrębnego traktowania.

Przetarg i lokalizacja

Przetarg na badania i wskazanie optymalnej lokalizacji wygrało konsorcjum w składzie: Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Przedsiębiorstwo Geologiczne Geoprojekt Szczecin Sp. z o.o. i Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Zamówienie jest finansowane ze środków NFOŚ. Równolegle ruszyła procedura dialogu, który ma doprowadzić do uzyskania społecznej akceptacji. W ramach finansowanego przez UE projektu IPPA (Impementing Public Participation Approaches in Radioactive Waste Disposal), odbyło się pierwsze tego typu wysłuchanie publiczne, poświęcone formom uczestnictwa społeczeństwa w procesie decyzyjnym związanym z budową składowiska. Udział w nim wzięli m.in. eksperci w dziedzinie gospodarki odpadami promieniotwórczym, nauk społecznych, przedstawiciele środowisk ekologicznych i społeczności lokalnych.

Kilka lat

W czasie wysłuchania dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej MG Zbigniew Kubacki poinformował, że wyłonienie najlepszej lokalizacji potrwa ok. 3 lat, budowa powinna ruszyć ok. 2018-19 r., a składowisko powinno zacząć działać w latach 2021-23. Kubacki zaznaczył, że uzyskanie poparcia społecznego dla tej specyficznej inwestycji jest niezbędne. Przypomniał też, że składowisko w Różanie przez 50 lat nie stworzyło żadnego zagrożenia, a odpady w nim są znacznie lepiej zabezpieczone od innych toksycznych czy niebezpiecznych odpadów przemysłowych. Burmistrz Różana Piotr Świderski mówił o korzyściach, ale także i utraconych z powodu składowiska szansach. "Z jednej strony jest to znaczące wsparcie budżetu gminy - co pozwala na utrzymanie niskiego poziomu opłat dla mieszkańców czy rozbudowę infrastruktury, a z drugiej strony - obawy firm o swój wizerunek i tym samym rezygnacje z potencjalnych inwestycji" - wyjaśniał. Świderski zaznaczył, że składowisko jest obiektem bezpiecznym, które w żaden sposób nie wpływa na środowisko, zdrowie mieszkańców czy walory turystyczne okolicy.

Druga dekada

Poszukiwania miejsca na nowe składowisko ruszyły w latach 90.- przypomniał dr Zbigniew Frankowski z PIG-PIB. Wytypowano wtedy 15 lokalizacji w centralnej Polsce. Projekt jednak nie był kontynuowany z powodu sprzeciwu lokalnych społeczności. Właśnie te 15 miejsc zostanie teraz ponownie przeanalizowanych. Bogdan Wachowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego wyrażał obawy z powodu związku budowy nowego składowiska z planami rozwoju energetyki jądrowej. W odpowiedzi eksperci przypomnieli, że trafią na nie inne niż wypalone paliwo odpady z elektrowni, a za ich składowanie zapłaci operator siłowni. Wachowicz mówił, że obowiązkiem administracji jest udostępnienie obywatelom pełnej wiedzy na temat planowanych i realizowanych inwestycji, a "szczególnie ważne jest budowanie wzajemnego zaufania stron uczestniczących w dialogu". Komentując wysłuchanie dr Bogumiła Mysłek-Laurikainen z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oceniła, że planowany w Polsce rozwój energetyki jądrowej wymaga stworzenia profesjonalnego dialogu społecznego, bo tylko w ten sposób można wypracować najbardziej efektywne rozwiązania i uzyskać akceptację społeczną przy newralgicznych inwestycjach. Przypomniała, że obecnie NCBJ prowadzi dialog z grupą samorządowców dotychczas niezaangażowanych w problemy lokalizacji nowych obiektów jądrowych. W ten sposób badamy skuteczność naszych działań oraz wypracowujemy efektywne formy prowadzenia dialogu społecznego - wyjaśniła. Mysłek-Laurikainen oceniła też, że poprzez wzmocnienie przejrzystości i zaufania pomiędzy zainteresowanymi stronami można w przyszłości uniknąć konfliktów, które niejednokrotnie już doprowadziły do zahamowania ważnych dla krajów programów.

Autor: mnmtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Polska 2050 zamierza przedstawić projekt ustawy dotyczącej między innymi kwestii podawania cen mieszkań przez deweloperów - poinformowała w poniedziałek szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W jej ocenie "nie ma nic bardziej oczywistego" od podawania ceny oferowanego produktu.

"Nie ma nic bardziej oczywistego". Szykuje się ważna zmiana dla kupujących

"Nie ma nic bardziej oczywistego". Szykuje się ważna zmiana dla kupujących

Źródło:
PAP

Tesla po raz pierwszy w historii wyprzedziła Audi pod względem sprzedaży aut - informuje Bloomberg. Agencja zwraca uwagę, że sukces ten udało się osiągnąć, pomimo że amerykański koncern sprzedał mniej pojazdów, niż oczekiwano. 

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tesla wyprzedza słynną niemiecką markę

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tesla wyprzedza słynną niemiecką markę

Źródło:
tvn24.pl

W Unii Europejskiej w 2023 roku emisje gazów cieplarnianych generowane przez działalność gospodarczą w krajach członkowskich wyniosły 3,4 miliarda ton ekwiwalentu dwutlenku węgla – poinformował w poniedziałek Eurostat. Polska wyemitowała 377,2 milionów ton, co plasuje ją na czwartym miejscu.

Polska w niechlubnej czołówce

Polska w niechlubnej czołówce

Źródło:
PAP

Rosyjski Gazprom, który mocno odczuwa utratę europejskiego rynku, szykuje zwolnienia pracowników centrali firmy - poinformował w poniedziałek portal Moscow Times. Według mediów pracę może stracić 1,6 tysiąca z 4,1 tysiąca zatrudnionych.

Duże zwolnienia w centrali rosyjskiego giganta

Duże zwolnienia w centrali rosyjskiego giganta

Źródło:
PAP

Zakaz emisji reklam sugerujących, że zaciągniecie kredytu poprawi sytuację finansową konsumenta - między innymi takie rozwiązanie ma znaleźć się w projekcie ustawy, nad którym pracuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Dokument ma w drugim kwartale przyjąć rząd.

Takie reklamy mają być zakazane

Takie reklamy mają być zakazane

Źródło:
PAP

Trzy tankowce z rosyjską ropą naftową utknęły u wybrzeży Chin z powodu najnowszych amerykańskich sankcji - podała w poniedziałek agencja Bloomberg. Sankcje na zbiornikowce, przewożące dwa miliony baryłek ropy, zostały nałożone w ostatni piątek.

Trzy tankowce utknęły u wybrzeży Chin

Trzy tankowce utknęły u wybrzeży Chin

Źródło:
PAP

Położony w mieście Albuquerque w Nowym Meksyku dom bohatera serialu "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Nowy nabywca będzie miał do dyspozycji nieruchomość o powierzchni ponad 177 metrów kwadratowych z czterema sypialniami, dwiema łazienkami i ogródkiem z basenem. Właścicielka ostrzega jednak przed pochopnym podejmowaniem decyzji.

Dom z "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Właścicielka ostrzega

Dom z "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Właścicielka ostrzega

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu rozesłało gminom listy dobrych praktyk, zachęcające samorządowców do szerszego zaangażowania w kwestie zbiórek odpadów tekstylnych - ogłosiła w poniedziałek wiceministra klimatu Anita Sowińska. Wśród propozycji znalazły się między innymi zbiórki charytatywne, giełdy wymiany ubrań, a także gminne re-butiki.

Giełdy wymiany ubrań i re-butiki. Ministerstwo chce zmian w recyklingu

Giełdy wymiany ubrań i re-butiki. Ministerstwo chce zmian w recyklingu

Źródło:
PAP

Projektujemy przepisy mające służyć zwalczaniu nielegalnych treści w internecie - przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Ekspert cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną" wskazał, że "proponowana procedura wiąże się z bardzo dużym ryzykiem dla wolności słowa w internecie".

Kontrowersje wokół planów rządu. Wicepremier o projekcie

Kontrowersje wokół planów rządu. Wicepremier o projekcie

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Ryanair złożył pozew przeciwko Irlandczykowi, którego zachowanie zakłóciło lot z Dublina na Lanzarote i wymusiło lądowanie w Porto. Teraz linia lotnicza przedstawiła szczegóły rachunku na około 15 tysięcy euro, który wystawiła pasażerowi.

Samolot musiał lądować, linia chce odszkodowania. Oto szczegóły rachunku

Samolot musiał lądować, linia chce odszkodowania. Oto szczegóły rachunku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

2024 rok był rekordowy dla greckiej turystyki - zauważają greckie media. Jednocześnie władze w Atenach pracują nad zaostrzeniem przepisów dotyczących najmu krótkoterminowego, turystom nie będzie można udostępniać piwnic i magazynów. To kolejny europejski kraj, który zmienia przepisy na rynku najmu.

Fala rozlewa się w Europie. Kolejny kraj reaguje

Fala rozlewa się w Europie. Kolejny kraj reaguje

Źródło:
PAP

Turkmenistan na siłę chce zasiedlić miasto Arkadag, które zbudowano jako kaprys byłego prezydenta. Pracownicy instytucji budżetowych są przymuszani do zaciągania kredytów na zakup mieszkania, przez co wiąże się ich z miastem na zawsze - podało Radio Swoboda.

"Oferują takie umowy, aby uniemożliwić opuszczenie kraju"

"Oferują takie umowy, aby uniemożliwić opuszczenie kraju"

Źródło:
PAP

Wartość wymiany handlowej między Chinami a Rosją osiągnęła w 2024 roku rekordowy poziom 1,74 biliona juanów (244,8 miliarda dolarów) - podała chińska Generalna Administracja Celna.

Koło ratunkowe dla rosyjskiej gospodarki? Rekordowa wymiana handlowa

Koło ratunkowe dla rosyjskiej gospodarki? Rekordowa wymiana handlowa

Źródło:
PAP

Ukraina może pomóc w rozwiązaniu kryzysu energetycznego w Naddniestrzu dostawami węgla - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił przy tym, że na wsparcie muszą się zgodzić ci, którzy kontrolują tam sytuację.

"To jest świadomie robione przez Rosję"

"To jest świadomie robione przez Rosję"

Źródło:
PAP

Milion używanych aut ma trafić z zagranicy do Polski w 2025 roku - podała "Rzeczpospolita". Podkreśliła przy tym, że sprowadzane samochody to zwykle kilkunastoletnie pojazdy po wypadkach i kolizjach.

To sprowadzamy do Polski. "O jedną piątą więcej"

To sprowadzamy do Polski. "O jedną piątą więcej"

Źródło:
PAP

Wydarzeniem tygodnia będzie czwartkowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, a dzień później konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Oto, co czeka nas w gospodarce w Polsce i na świecie.

To nas czeka w gospodarce

To nas czeka w gospodarce

Źródło:
PAP

Firma Blue Origin, należąca do Jeffa Bezosa, odwołała start swojej rakiety New Glenn ze względu na problemy techniczne. Próba dotarcia na orbitę i konkurowania ze SpaceX została opóźniona o co najmniej dobę, choć ze względu na wysoką stawkę i duże ryzyko misji, przerwa może być znacznie dłuższa.

Odwołano start rakiety Jeffa Bezosa. "Kilka anomalii"

Odwołano start rakiety Jeffa Bezosa. "Kilka anomalii"

Źródło:
Reuters

Nowy rok prowokuje do zadawania pytań. Co się wydarzy? Jakie tematy zdominują dyskusje w 2025 roku? Czy szykują się jakieś znaczące zmiany? Większość ekspertów jest pewna jednego. To będzie rok sztucznej inteligencji. Ale nie tylko. O trendach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Moniką Borycką z TrendRadar oraz Mają Musznicką-Janiec z Trendify.lab.

"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

Źródło:
tvn24.pl

Producenci części do aut stają w obliczu bezprecedensowych trudności - zwraca uwagę prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM Tomasz Bęben. Przedstawiciel branży przytacza dane, według ktorych blisko 70 procent europejskich dostawców części motoryzacyjnych prognozuje utrzymanie w tym roku niskiej rentowności, a niemal 40 procent przewiduje, że będzie balansować na jej granicy.

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

Źródło:
PAP

W Belgii odbędzie się w poniedziałek duży strajk związków zawodowych. Swoje niezadowolenie wyrażać będą między innymi pracownicy sektora transportu. Podróżnych czekają duże utrudnienia. Odwołane zostały już pierwsze loty - krajowy przewoźnik Brussels Airlines nie wykona w poniedziałek kilku rejsów do Warszawy i lotu do Krakowa.

Część lotów do Polski odwołana. Zapowiedź dużego strajku

Część lotów do Polski odwołana. Zapowiedź dużego strajku

Źródło:
PAP

Włoscy właściciele nieruchomości przeznaczonych na wynajem sprzeciwiają się akcjom przeciwko nadmiarowej turystyce, takim jak zrywanie skrytek na klucze. "Sabotaż i akty wandalizmu są nielegalne; jesteśmy gotowi zgłaszać takie przypadki"- ostrzega zrzeszające ich stowarzyszenie.

"Klimat nienawiści wobec turystów". Właściciele mieszkań reagują

"Klimat nienawiści wobec turystów". Właściciele mieszkań reagują

Źródło:
PAP

O cztery punkty procentowe rok do roku zmniejszył się odsetek firm planujących zwiększenie liczby etatów; w 2025 roku planuje to 86 procent przedsiębiorców - wynika z opracowania Hays Poland. Dodano, że w tym roku połowa menadżerów i specjalistów planuje zmienić miejsce zatrudnienia.

Ochłodzenie na rynku pracy. Mniej firm zamierza zwiększyć zatrudnienie

Ochłodzenie na rynku pracy. Mniej firm zamierza zwiększyć zatrudnienie

Źródło:
PAP

W weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę 23 tysięcy decyzji odmawiających przyznania wakacji składkowych - poinformował w sobotę rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka. Natomiast ponad 1,4 miliona wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę.

Ponad 20 tysięcy odmownych decyzji. ZUS rozpoczyna wysyłkę

Ponad 20 tysięcy odmownych decyzji. ZUS rozpoczyna wysyłkę

Źródło:
PAP

- To jest najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie. Znajduje się w Centrum Zdrowia Dziecka, największym szpitalu pediatrycznym w Polsce - powiedziała w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 prezeska Fundacji TVN Zuzanna Lewandowska, odnosząc się do nowo otwartego Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży w CZD. Z kolei dyrektor instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" dr. n. med. Marek Migdał mówił, że to nie przypadek, że obie specjalizacje - psychiatria i onkologia - znalazły się w Centrum obok siebie.

"Najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie"

"Najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Osporil. Produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych.

Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Źródło:
tvn24.pl