Rząd pozwie banki za kryzys

Najnowsze

Aktualizacja:

Rząd federalny pozwie do sądu banki, które prowadziły transakcje papierami wartościowymi, opartymi na kredytach hipotecznych, co spowodowało kryzys finansowy na jesieni 2008 roku - poinformował dziennik "New York Times".

Według gazety, Federal Housing Finance Agency - rządowa agencja nadzorująca udzielanie kredytów na zakup domów i mieszkań - ma w przyszłym tygodniu wnieść pozwy przeciw takim wielkim bankom, jak Bank of America, JPMorgan Chase, Goldman Sachs i Deutsche Bank.

Za wprowadzanie w błąd

Zostaną one oskarżone o wprowadzanie w błąd klientów co do jakości papierów, opartych na kredytach hipotecznych (angielski skrót MBS). Ich wartość gwałtownie spadła, ponieważ kredyty udzielano również osobom nie mającym zdolności kredytowej z powodu ich niskich dochodów.

W pozwach argumentuje się, że banki tego nie sprawdzały albo świadomie polegały na fałszywych informacjach od dłużników. W rezultacie wartość MBS gwałtownie spadła, a banki obciążone tymi aktywami zostały uratowane od upadłości dzięki wielomiliardowym pożyczkom z budżetu.

Źródło: PAP