Rubel wciąż osłabia się wobec dolara i euro, mimo interwencji rosyjskiego banku centralnego. Wartość rosyjskiej waluty obniża się się od dłuższego czasu z powodu spadających cen ropy na rynkach światowych oraz sankcji gospodarczych nałożonych na Moskwę z powodu jej interwencji na Ukrainie.
Bank Rosji poinformował w poniedziałek, że na ratowanie rubla wydał około 6 mld dolarów w ciągu ostatnich 10 dni.
- Rubel nadal jest pod presją na wszystkich frontach - powiedział Władimir Ewsitiejew, analityk moskiewskiego Zenit Banku.
Rekordowy poziom
O godz. 12:00 za jednego dolara trzeba było zapłacić 40,43 rubla, a za jedno euro 51,25 rubla.
Kurs rubla obniża się przede wszystkim przez spadające ceny ropy na światowych rynkach. W poniedziałek cena ropy Brent spadła poniżej 89 dolarów za baryłkę. Rosyjska gospodarka w dużym stopniu opiera się na surowcach: gazie i ropie.
W IV kwartale rosyjskie banki i koncerny muszą spłacić wierzycielom zagranicznym 55 mld dolarów z tytułu rat kapitałowych i odsetek od zaciągniętych kredytów. Obecnie praktycznie jedynym źródłem walut na rosyjskim rynku jest Bank Rosji. Eksporterzy ograniczyli sprzedaż walut do niezbędnego minimum, gdyż sami potrzebują dolarów i euro do regulowania własnych zobowiązań.
Autor: ToL / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com