Polska szafa złotodajna

Polskie meble cenione są nie tylko w kraju
TVN24Polskie meble cenione są nie tylko w kraju

W fabrykach mebli w całej Polsce praca wre, ale i tak jest problem z terminową realizacją zamówień. Polacy kupią w tym roku ich wyroby za 5,5 mld zł, cudzoziemcy - za 21 mld - czytamy w "Rzeczpospolitej"

Polska jest niekwestionowaną europejską potęgą, jeśli chodzi o produkcję mebli. A ona cały czas rośnie i wymaga od firm inwestycji.

W tym roku wydatki Polaków na meble sięgną ok. 5,5 miliarda złotych - o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Do tego dochodzi eksport - większy w tym roku się o ponad 10 proc., który sięgnie prawie 21 mld zł.

- Nasza sprzedaż za granicę wzrosła już o 20 proc., a w kraju o 10 proc. W drugim półroczu spodziewamy się jeszcze większego popytu. Wyraźnie przybywa zamówień na droższe meble z tzw. wyższej półki - mówi Krzysztof Duliński, rzecznik grupy Nowy Styl, największego w Polsce producenta krzeseł i foteli. Plany znacznego zwiększenia krajowych dostaw ma też Adriana, która specjalizuje się w meblach tapicerowanych. - W pierwszym półroczu sprzedaż naszych mebli w kraju wzrosła o 20 proc. - cieszy się Marek Karwan, prezes Adriany, która dotychczas tylko trzy proc. swych wyrobów sprzedawała w kraju ze względu na stagnację, jaką przeżywał nasz rynek.

Grzegorz Dybus, dyrektor logistyki i produkcji metalowej w firmie ProfiM specjalizującej się w produkcji krzeseł, ocenia, że zarówno liczba zleceń krajowych, jak i zagranicznych podniosła się w tym roku o prawie jedną trzecią. ProfiM nie nadąża nawet ostatnio z realizacją zamówień w ciągu 14 dni, co dotychczas było standardem w firmie.

Maciej Formanowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli i szef giełdowej firmy meblarskiej Forte, przewiduje, że kolejne lata przyniosą dalszy rozwój branży. - Produkcja mebli w Polsce w ciągu najbliższych trzech lat może się zwiększyć o jedną trzecią, a jej wartość wynieść ok. osiem mld euro - prognozuje Formanowicz. Jak szacuje, meble w kraju podrożeją w tym roku o 5 -8 proc., a dla zagranicznych odbiorców nawet o 15 proc. w związku z umacniającym się złotym.

Znaczący wzrost zamówień i dobre prognozy na przyszłość zachęcają firmy do inwestycji w zwiększenie produkcji. Dlatego praktycznie w całej Polsce zaczynają wyrastać nowe fabryki mebli. Mebelplast chce postawić nowy zakład w Olsztynie. Paged Meble, spółka zależna notowanego na giełdzie Pagedu, która ma już sześć fabryk, zamierza przeznaczyć ok. 40 mln zł m.in. na budowę kolejnego zakładu. Kapitał na inwestycje chce pozyskać z giełdy, gdzie zadebiutuje prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Nowe fabryki będzie też budować giełdowy Swarzędz.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości