"Polityka zdominowała gospodarkę"


Podczas szczytu energetycznego polityka dominowała nad gospodarką, a prezydent Polski na różne sposoby demonstrował swoją rolę regionalnego lidera - piszą rosyjskie gazety po zakończonym niedawno w Kijowie spotkaniu.

Deklaracja o globalnych zasadach bezpieczeństwa energetycznego, przyjęta w piątek na zakończenie szczytu energetycznego w Kijowie, może utrudnić Rosji eksport ropy i gazu na Zachód - ocenia w poniedziałek "Niezawisimaja Gazieta". Moskiewski dziennik podkreśla, że "inicjatorem zlotu prezydentów był przywódca Ukrainy Wiktor Juszczenko, który obawia się, iż po tym, jak Rosja wprowadzi do eksploatacji nowe rurociągi gazowe i naftowe, Kijów może stracić swoje tranzytowe atuty".

Gazeta dodaje, że "(rosyjscy) eksperci powątpiewają w żywotność nowego sojuszu". - Stosunki Moskwy z Kijowem i Tbilisi ostatnio nie są najlepsze. Jednocześnie z pozostałymi uczestnikami szczytu Rosję łączy masa wspólnych projektów. Dlatego jest wątpliwe, że zechcą oni kłócić się z Gazpromem i Moskwą - cytuje dziennik opinię analityka Konstantina Rejlego. O szczycie czytaj więcej...

Polityka kontra gospodarka

Dziennik "Wriemia Nowostiej" zauważa z kolei, że na kijowskim spotkaniu prezydentów Azerbejdżanu, Gruzji, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Ukrainy "polityka wyraźnie dominowała nad gospodarką". W ocenie gazety, "prezydent Polski na różne sposoby demonstrował swoją rolę regionalnego lidera".

- Lech Kaczyński mógł czuć się panem sytuacji. To z jego inicjatywy przed rokiem w Krakowie odbył się pierwszy szczyt energetyczny, którego uczestnicy postawili sobie za cel zapewnienie "bezpieczeństwa energetycznego" Europy od Rosji przez budowę alternatywnych rurociągów - czytamy w artykule.

Dziennik odnotowuje, że podobnie, jak podczas poprzednich takich szczytów energetycznych w Krakowie i Wilnie, głównym tematem forum w Kijowie była budowa naftociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk. "Wriemia Nowostiej" przypomina, że choć odcinek Odessa-Brody został oddany do eksploatacji w 2001 roku, "Warszawa i Kijów w żaden sposób nie potrafią zaproponować przekonującego ekonomicznego uzasadnienia dla tego projektu".

Kijów szuka sojuszników

Natomiast "Kommiersant" wybija, że Juszczenko zaproponował w Kijowie utworzenie organizacji na wzór OPEC, która miałaby się zająć transportowaniem nośników energii z Morza Kaspijskiego do regionu Morza Bałtyckiego z ominięciem Rosji. Według dziennika, Kijów już od kilku miesięcy prowadzi na ten temat negocjacje ze swoimi sojusznikami.

Powołując się na źródło znające szczegóły tych rozmów, "Kommiersant" podaje, że organizacja ta m.in. "regulowałaby politykę taryfową, co pozwalałoby Kijowowi i innym członkom podnosić opłaty za tranzyt ropy i gazu". - Uczestnicy szczytu różnie zareagowali na tę propozycję. Gruzja poparła inicjatywę Wiktora Juszczenki. Azerbejdżan wypowiedział się neutralnie. (...) Polska i kraje bałtyckie postanowiły się nie spieszyć - relacjonuje gazeta.

Wojna energetyczna przeciwko Rosji

Z kolei "Gazieta" konstatuje, że "do wojny energetycznej przeciwko Rosji, oprócz Unii Europejskiej, przystępują - do niedawna bliscy sojusznicy Moskwy - Białoruś i Kazachstan". Dziennik przywołuje w tym kontekście wystąpienie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki na piątkowym spotkaniu premierów krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) w Mińsku. Łukaszenka opowiedział się tam - w obecności szefa rosyjskiego rządu Władimira Putina - za powołaniem do życia wspólnych dla WNP struktur, które zajęłyby się wydobyciem, transportem i przeróbką surowców energetycznych "z całym szacunkiem dla krajów-producentów".

"Gazieta" informuje też, że Kazachstan zaproponował Ukrainie dostarczanie jej 37 mln ton ropy rocznie za pośrednictwem rurociągu KTK, łączącego kazachskie złoże Tengiz z rosyjskim portem w Noworosyjsku, nad Morzem Czarnym. Wymagałoby to jednak ułożenia naftociągu po dnie Morza Czarnego, do czego potrzebna byłaby zgoda Rosji.

Źródło: PAP, lex.pl

Pozostałe wiadomości

Sejm powołał specjalną komisję, która ma zająć się projektami ustaw dotyczącymi walki ze skutkami powodzi. W komisji jest 30 posłów. Przewodniczącym został Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD).

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Źródło:
PAP

230 tysięcy euro za metr kwadratowy zapłaciła jedna z luksusowych marek za swój lokal. Transakcja pobiła wszelkie rekordy - poinformował dziennik "Ouest-France". Dodał, że to kolejny dom mody, który podbił ceny nieruchomości w Paryżu.

Padł rekord cen nieruchomości

Padł rekord cen nieruchomości

Źródło:
PAP

Oszustwo inwestycyjne zyskało nową, powodziową szatę - ostrzega CERT Polska. Podkreśla przy tym, że cyberprzestępcy coraz odważniej wplatają tego typu wątki do swoich schematów.

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

Źródło:
tvn24.pl

- Wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji z Rafako przed Prokuratorią Generalną pozbawiło spółkę przychodu, co doprowadziło do utraty płynności finansowej i konieczności złożenia wniosku o upadłość - wyjaśnił Maciej Stańczuk, prezes Rafako.

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Źródło:
PAP

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że na sobotnim posiedzeniu rządu pojawi się "dużo konkretnych rzeczy, jeśli chodzi o zapisy budżetowe" związane z sytuacją powodziową. Wyjaśnił, że chodzi tu między innymi o środki na obiekty sportowe, biblioteki, szkoły, odbudowę domów i mieszkań.

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zarząd PZU do końca roku ma zaprezentować plan dotyczący kontrolowanych banków. Połączenie Pekao i Alior Banku może być jedną z możliwości, ale na stole jest obecnie kilka scenariuszy - przekazał minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

Źródło:
PAP

Klienci cinkciarz.pl skarżą się na znaczące opóźnienia w przelewach. Internauta, który skontaktował się z nami na Kontakt24, napisał, że od tygodnia ma w swoim portfelu zablokowane pięć tysięcy złotych, a serwis wciąż przyjmuje wpłaty mimo opóźnień w realizacji wypłat. Firma tłumaczy się problemami technicznymi, które mogą potrwać nawet do końca października.

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Źródło:
tvn24.pl

Do aresztu trafiło pięć osób, które w internecie podawały się za Brada Pitta. Za sprawą ich nielegalnych działań dwie kobiety straciły łącznie 350 tysięcy dolarów - przekazał hiszpański resort spraw wewnętrznych. Trzech naciągaczy zatrzymano jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, natomiast dwaj następni trafili do aresztu w lipcu bieżącego roku.

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Źródło:
PAP

Prawie 150 tysięcy euro zarobił niemiecki profesor Peter Strohschneider za poprowadzenie przez 154 dni tak zwanego dialogu dotyczącego przyszłości rolnictwa. "Wynagrodzenie zostało ustalone na podstawie trudności zadania i doświadczenia profesora" - twierdzą rzecznicy Komisji Europejskiej.

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Źródło:
PAP

Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki - podało Rafako w komunikacie. Wcześniej zarząd spółki informował o takim zamiarze. Rafako tłumaczy, że decyzja ma związek z brakiem porozumienia z wierzycielami i istotnym pogorszeniem bieżącej płynności.

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sześć krajów unijnych, w tym Polska, domaga się od Komisji Europejskiej (KE) działań w sprawie chińskich platform sprzedażowych Shein i Temu. Argumentują to tym, że za ich pośrednictwem do klientów w Unii Europejskiej (UE) dostarczane są towary niespełniające unijnych wymogów.

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi ucierpiało 1270 placówek oferujących żywość. Rozpoczęły się w nich kontrole Głównego Inspektoratu Sanitarnego - informuje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Przed nieutylizowaniem zalanych towarów przestrzega wrocławski sanepid. Za wystawienie takiego towaru do sprzedaży grozi kara w wysokości do 10 procent obrotu za poprzedni rok.

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Źródło:
PAP

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,25 do 1,0 procent i zasugerował przeprowadzenie kolejnych obniżek. To już trzecia w tym roku obniżka stóp procentowych w Szwajcarii.

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Posiedzenie komisji w sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowano na 2 października - wynika z informacji podanych na stronie Sejmu. Tego dnia zostanie przesłuchanych pięciu świadków. Będzie to posiedzenie zamknięte. 

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na odbywający się w Wielkiej Brytanii tegoroczny Międzynarodowy Szczyt Inwestycyjny nie został zaproszony najbogatszy człowiek świata Elon Musk - podaje BBC. Media spekulują, że decyzja ma związek z postami, które publikował w mediach społecznościowych na temat antyimigranckich zamieszek w tym kraju.

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

Źródło:
PAP

Podejrzewamy, że firma ABB Polska oraz jej dystrybutorzy mogą dokonywać uzgodnień w sprawie podziału rynku, cen, a także wymiany kluczowych informacji - przekazał w komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Pracownicy UOKiK przeszukali w asyście policji siedzibę koncernu i jej pięciu dystrybutorów.

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Źródło:
PAP

W związku z powodzią odłożyliśmy dyskusję o ostatecznym kształcie programu mieszkaniowego na kilka tygodni - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Zadeklarował jednak, że rozwiązanie przygotowywane przez jego resort "jest wciąż na stole". - Na razie nic się nie stało, co by sugerowało, że środków na realizację tego programu w przyszłym roku nie będzie - zapewniał.

Minister: tego programu nie można odsunąć

Minister: tego programu nie można odsunąć

Źródło:
TVN24