Coraz więcej Polaków lata wyczarterowanymi samolotami. Ten rynek rozwija się szybciej niż rynek przewozów regularnych – wynika z analiz Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Liczba pasażerów obsłużonych w ruchu czarterowym w ciągu 9 miesięcy br. wyniosła około 1,6 mln. W tym samym okresie rok temu czarterem poleciało 1,04 mln. Liczba pasażerów obsłużonych w ruchu czarterowym wzrosła więc o ponad połowę. W ruchu regularnym wzrost ten wyniósł 22 proc.
"Oznacza to szybki wzrost zapotrzebowania na nowe częstotliwości, zwiększone oferowanie i poszerzanie siatki połączeń. Ze względu na stan floty, nie są tego w stanie zapewnić wyłącznie przewoźnicy polscy" - poinformował ULC.
Jak wynika z danych ULC, przez pierwsze 9 miesięcy tego roku polskie porty lotnicze obsłużyły łącznie ponad 14 mln 618 tys. pasażerów. To wzrost o 25 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok temu.
Słabnie pozycja Okęcia W analizowanym okresie, po raz pierwszy w historii, lotniska regionalne obsłużyły więcej pasażerów - 7,53 mln - niż warszawskie lotnisko im. F. Chopina - 7,09 mln. Średni wzrost odprawianych na nich pasażerów to 38,6 proc. Lotnisko na Okęciu zanotowało 13,5-procentowy wzrost. Najszybciej rozwija się lotnisko we Wrocławiu. Z jego usług skorzystało ponad 60 proc. więcej pasażerów niż od stycznia do września 2006 roku. Również bardzo szybko rozwija się łódzkie lotnisko – zanotowało o 56,38 proc. więcej pasażerów.
Większość połączeń z lotnisk regionalnych Największe lotnisko poza Warszawą znajduje się w Krakowie. W pierwszych trzech kwartałach 2007 roku obsłużyło 2,36 mln pasażerów. ULC przewiduje, że w najbliższych latach to właśnie do regionalnych portów wykonywana będzie większość połączeń.
"Przyczyn takiej zmiany jest kilka, między innymi z powodzeniem realizowana polityka zarządzających portami regionalnymi, mająca na celu pozyskanie jak największej liczby przewoźników lotniczych i pasażerów, jak również pogarszająca się sytuacja na lotnisku warszawskim i brak dla niego alternatywy" - ocenia ULC.
Urząd prognozuje, iż w całym 2007 r. polskie porty lotnicze obsłużą ponad 19 mln pasażerów.
Źródło: PAP