Pod Krakowem składają ciężarówki

Najnowsze

Aktualizacja:

Gigant w branży samochodów ciężarowych - niemiecki koncern MAN - otworzył nową fabrykę w podkrakowskich Niepołomicach. Do 2010 roku ma w niej pracować 650 osób.

Zakład został wybudowany od podstaw. Od rozpoczęcia prac budowlanych do czwartkowego otwarcia minął ponad rok, a koszt inwestycji to ok. 100 mln euro.

Nowa fabryka samochodów ciężarowych to największe przedsięwzięcie sektora motoryzacyjnego w województwie małopolskim. Prezes MAN Nutzfahrzeuge AG Anton Weinmann zapowiedział, że w Niepołomicach będzie produkowane ponad 15 tys. pojazdów rocznie. Jeszcze w tym roku z taśm montażowych ma zjechać 4 tys. ciężarówek.

Małopolska fabryka MAN to końcowa montownia produkująca głównie pojazdy ciężarowe TGA WorldWide. To samochody o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 16 ton. Przeznaczone będą na na rynki Europy środkowo-wschodniej oraz Federacji Rosyjskiej.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że Polska jest dla koncernu najważniejszym rynkiem w tej części Europy. To właśnie w Polsce MAN ma największy udział w sprzedaży samochodów ciężarowych - według danych firmy to ponad 20 procent.

Według prognoz firmy, w ciągu roku Polska pod względem ilości sprzedanych pojazdów MAN przesunie się z 5. na 3. miejsce w Europie. Wyprzedzi tym samym Wielką Brytanię i Hiszpanię. Prezes Weinmann podkreślił, że Polska stała się ważnym filarem w strategii międzynarodowego rozwoju spółki.

MAN w Starachowicach produkuje autobusy niskopodłogowe, a Poznaniu autobusy miejskie. Nowo otwarta fabryka w Niepołomicach umożliwi montowanie w Polsce samochodów ciężarowych.

Źródło: PAP