- Niemcy, Francja, Włochy "i inne kraje" przedstawią w poniedziałek po południu "jednocześnie" szczegóły własnych planów ratunkowych w związku z obecnym kryzysem finansowym - zapowiedział w niedzielę prezydent Francji Nicolas Sarkozy na zakończenie nadzwyczajnego szczytu państw grupy euro w Paryżu. Wcześniej, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso stwierdził: - W obliczu bezprecedensowego kryzysu finansowego potrzebna jest nam równie bezprecedensowa koordynacja wysiłków zmierzających do jego opanowania.
Podczas szczytu 15 państw strefy euro uzgodniło plan ratowania banków, obejmujący m.in. gwarancje dla pożyczek międzybankowych oraz ochronę banków przed bankructwem poprzez zasilenie ich kapitałem.
Przewodniczący Komisji Europejskiej wyraził nadzieję, że niedzielne spotkanie przywódców państw strefy euro w Paryżu przyniesie "jasną odpowiedź" na pytanie, co należy zrobić w obliczu kryzysu finansowego.
Barroso podkreślił, że przywódcy "powinni zademonstrować obywatelom i europejskim rynkom zdolność i determinację Europy do skoordynowanego działania".
Jego zdaniem, punktem wyjścia do dyskusji na spotkaniu eurogrupy powinny być decyzje ostatniej narady ministrów finansów G7 z piątku, ale należy zastanowić się nad sytuacją bardziej szczegółowo, konkretnie w odniesieniu do Europy.
- Celem tego spotkania jest zdefiniowanie wspólnego planu działania państw strefy euro i Europejskiego Banku Centralnego w obliczu kryzysu finansowego" - głosiło piątkowe oświadczenie francuskiego urzędu prezydenckiego zapowiadające szczyt.
Przed szczytem, jego gospodarz, prezydent Francji Nicolas Sarkozy spotkał się w Pałacu Elizejskim z brytyjskim premierem Gordonem Brownem w celu uzgodnienia planowanych kroków wobec kryzysu. - Oczekuję ambitnego, skoordynowanego planu - powiedział Sarkozy, którego kraj przewodniczy obecnie UE. Choć Wielka Brytania nie należy do strefy euro, to jednak skala kryzysu bankowego w tym kraju, a także bezprecedensowa akcja rządu spowodowały, że Gordon Brown uczestniczy w szczycie.
W najbliższą środę podczas szczytu UE ma dojść do dalszego uzgodnienia antykryzysowych działań - już na szczeblu wszystkich (27) państw członkowskich wspólnoty. - Chciałbym, aby Europa mówiła jednym głosem" - podkreślił Sarkozy.
MFW udziela "pełnego wsparcia"
Do tych decyzji ustosunkował się również Międzynarodowy Fundusz Walutowy - udzielił pełnego poparcia planowi działań, których celem jest przywrócenie płynności na rynkach finansowych i przezwyciężenie obecnego kryzysu.
MFW powinien być gotów "szybko" przekazać do dyspozycji krajów, które padły ofiarą kryzysu "istotne środki finansowe" - oświadczyło na konferencji prasowej w Waszyngtonie kierownictwo tej instytucji.
Podstawa to kooperacja
Ze szczególnym naciskiem podkreślono potrzebę współdziałania wszystkich krajów - zarówno najbogatszych jak i tzw. wschodzących - w przezwyciężaniu kryzysu. Jako najpilniejsze zadanie uznano przywrócenie zaufania do międzynarodowego systemu finansowego.
Sposobów złagodzenia nastrojów na rynku finansowym szuka również Narodowy Bank Polski. Ostatnią jego propozycją jest podwyższenie gwarancji na depozyty.
W Paryżu na nadzwyczajnym posiedzeniu spotka się w poniedziałek rząd pod przewodnictwem prezydenta Nicolasa Sarkozy, żeby podjąć konkretne decyzje o programie przeciwdziałaniu kryzysowi. Prasa francuska spekuluje, że skorygowany będzie tegoroczny budżet o 30-35 mld euro, po to, żeby znaleźć pieniądze na zażegnanie kryzysu finansowego.
Źródło: PAP