Pfizer - największy producent leków w USA ponownie potwierdził, że jest zainteresowany kupnem brytyjskiej firmy farmaceutycznej AstraZeneca, za około 58,8 mld funtów (około 100 mld dolarów). Ewentualna transakcja byłaby jedną z najwyższych w historii branży.
Amerykański gigant na rynku leków pierwsze rozmowy o fuzji podjął już w styczniu. Pfizer oferował wówczas Brytyjczykom 46,61 funtów za akcje płatne zarówno gotówką jak i akcjami. Była to kwota o 14 proc. wyższa od kursu akcji AstraZeneca na zamknięciu piątkowej sesji giełdowej w Londynie.
Walka z nowotworem
- Połączenie Pfizera i AstraZeneca może jeszcze bardziej zwiększyć wartość dla akcjonariuszy obu spółek oraz rozszerzyć gamę ważnych zabiegów dla pacjentów - powiedział dyrektor generalny Pfizera Ian Read. Potencjalne połączenie wpasowuje się w obecne struktury Pfizera i wspiera dotychczasową strategię budowania przedsiębiorstwa światowej klasy - dodał.
Kupno brytyjskiej spółki dałoby Pfizerowi dostęp do wielu obiecujących - ale wciąż ryzykownych - eksperymentalnych leków na raka, które pobudzają układ odpornościowy do walki z nowotworami. Przejęcie prowadziłoby również do znacznych oszczędności amerykańskiej grupy.
Najwięcej przychodów
Połączenia Pfizera i AstraZeneca - drugiej co do wielkości firmy farmaceutycznej w Wlk. Brytanii - skutkowałoby powstaniem największej firmy z sektora opieki zdrowotnej pod względem przychodów - wynika z rocznych sprawozdań finansowych obu koncernów.
Przedstawiciele AstraZeneca odmawiają na razie komentarza w tej sprawie. Jak poinformowała rzeczniczka firmy z Londynu obecnie trwa przeglądanie oferty Pfizera.
Zaproponowana przez Amerykanów umowa wywołała obawy o miejsca pracy w sektorze farmaceutycznym w Wlk. Brytanii, która przez rząd postrzegany jest jako jeden z kluczowych. Brytyjski minister finansów George Osborne zaznaczył jednak, że nie będzie mieszał się do tej transakcji, którą określił jako "sprawę handlową między dwoma firmami".
Kolejna fuzja
Ewentualny zakup zwiększy do 127 mld dolarów wartości fuzji i przejęć w sektorze farmaceutycznym w tym roku - wynika z danych zebranych przez Bloomberg. W ub. tygodniu dwie firmy farmaceutyczne - brytyjska GlaxoSmithKline i szwajcarska Novartis - połączyły siły, by stworzyć farmaceutyczne joint venture. Zgodnie z porozumieniem Novartis zgodził się kupić od GSK dział leków na raka za 16 mld dolarów, z kolei GSK za 7,1 mld dolarów kupi dział szczepionek, z wyłączeniem szczepionek na grypę.
Autor: ToL/Klim/ / Źródło: Bloomberg
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | TVN24