Dziś minister energetyki Rosji Aleksander Nowak rozmawia z komisarzem UE ds. energii Guentherem Oettingerem na temat możliwości kompromisu w sporze gazowym Rosji i Ukrainy. Tymczasem Aleksander Nowak mówi, że obawia się, że Ukraina może zimą pobierać gaz przesyłany przez jej terytorium do Europy.
- Rosja i Unia Europejska osiągnęły postęp w rozmowach na temat gazu, lecz ostatecznego wyniku jeszcze nie ma - powiedział w piątek komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger, którego cytuje agencja ITAR-TASS. Dodał, że sektor gazowy nie może być używany jako narzędzie sankcji.
Oettinger podkreślił także, że ukraińsko-rosyjski konflikt ws. gazu nie zostanie zażegnany do następnego lata. Potrzebne jest tymczasowe rozwiązanie.
Unijny komisarz jest w Moskwie, gdzie z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem rozmawia na temat możliwości kompromisu w tym sporze.
Strona rosyjska wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę w połowie czerwca ze względu na spór o cenę surowca i wysokość długu za dostarczony wcześniej gaz.
Europa bez gazu?
Gazprom przerwy dostawy błękitnego paliwa uzasadnił nieuregulowaniem w terminie zobowiązań przez stronę ukraińską. Obie strony zwróciły się do sądu arbitrażowego w Sztokholmie o rozstrzygnięcie sporu. Mimo tej konfrontacji eksport rosyjskiego gazu do Europy za pośrednictwem biegnących przez terytorium Ukrainy gazociągów utrzymano.
W ubiegłym tygodniu premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ostrzegł, że Rosja planuje na zimę całkowite wstrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę do odbiorców w państwach Unii Europejskiej.
- Sytuacja w energetyce jest trudna. Wiadomo nam o planach Rosji dotyczących całkowitego wstrzymania tranzytu gazu nawet do krajów Unii Europejskiej - powiedział Jaceniuk.
Jednak Gazprom i rosyjski minister ds. energetyki zdementowali te informacje, twierdząc, że dostawy gazu do Europy pozostaną stabilne.
Rosyjski gaz importuje przez terytorium Ukrainy 18 krajów europejskich: Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Turcja.
Nie tylko gazowy konflikt
Tymczasem sytuacja polityczna między tymi państwami się zaognia. Wczoraj władze Ukrainy poinformowały, że na terytorium kraju weszły rosyjskie wojska, aby wesprzeć wyczerpanych walkami separatystów. Według NATO na Ukrainie walczy ponad 1000 rosyjskich żołnierzy.
Tego samego dnia wieczorem Komisja Europejska oświadczyła, że jest rozczarowana działaniami Rosji na Ukrainie i ostrzegła, że problem ten może poważnie utrudnić rozmowy Guenthera Oettingera w Moskwie.
Autor: km / Źródło: PAP/Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Gazprom