"Obamo, bierz przykład z Polski"

Najnowsze

Aktualizacja:

Podczas gdy rządy wielu krajów na czele z USA pompują miliardy dolarów w gospodarkę, Polska ogląda każdą złotówkę. Wielu krytykuje taką politykę, ale nie wszyscy. Amerykański dziennik "Washington Times" wychwala neoliberalną politykę gospodarczą polskiego rządu i radzi prezydentowi Barackowi Obamie, aby wziął z niej przykład.

Konserwatywny dziennik zwraca uwagę, że podczas gdy wiele gospodarek kurczy się i ma przed sobą dość pesymistyczne perspektywy, to większości prognoz mówi o wzroście polskiego PKB w tym roku, co byłoby najlepszym wynikiem spośród państw europejskich.

Wieki kapitalizmu przyswojone w 20 lat

Zdaniem "Washington Times", przyczyną tego sukcesu Polski jest "przywiązanie do polityki wolnorynkowej", które gazeta przeciwstawia polityce wybranej przez administrację Obamy, wzorującego się na New Dealu prezydenta Franklina Delano Roosevelta - zwiększenia wydatków rządowych w celu pobudzenia gospodarki do wzrostu.

Gazeta podkreśla, że ekipa Obamy postępuje dokładnie odwrotnie, ponieważ zwiększa wydatki budżetowe i zapowiada zaostrzenie regulacji, zwłaszcza sektora finansowego.

"Nie pchaj rzeki, sama płynie"

- Polska wyróżnia się dzięki swemu przywiązaniu do polityki wolnorynkowej. W obliczu światowego kryzysu ekonomicznego przywódcy w Warszawie obcięli stopy podatkowe, zredukowali wydatki państwa i czasowo zawiesili niektóre regulacje rządowe - czytamy w komentarzu dziennika.

- Polacy, którzy cierpieli za czasów komunistycznego centralnego planowania, nie wierzą, by powiększanie interwencji państwa było odpowiedzią na słabnięcie gospodarki. Stare polskie przysłowie ostrzega: "Nie pchaj rzeki, sama płynie". To jedna z wielu lekcji, których Obama i jego doradcy mogliby się nauczyć od tego osobliwego, rosnącego kraju - pisze "Washington Times".

Polacy, którzy cierpieli za czasów komunistycznego centralnego planowania, nie wierzą, by powiększanie interwencji państwa było odpowiedzią na słabnięcie gospodarki. washington

Pochwała Kościoła Zjedocznenia?

Dzienniik "The Washington Times" wydawany w stolicy Stanów Zjednoczonych. Jego właścicielem i założycielem jest Sun Myung Moona - twórca Kościoła Zjednoczeniowego, jednej z największych sekt na świecie, która swoją potęgę opiera na należących do Moona mediów. Gazeta znana jest z konserwatywnych poglądów.

Źródło: PAP