Globalna gospodarka kolejny raz nie spełni zakładanych celów dekarbonizacji polegających na redukcji emisji dwutlenku węgla. Oznacza to, że osiągnięcie celu ograniczenia globalnego ocieplenia o 2 stopnia Celsjusza staje się coraz bardziej nierealne - podkreśla PricewaterhouseCoopers w tegorocznym badaniu "Low Carbon Economy Index".
Z raportu wynika, że w porównaniu z przyjętym w 2013 roku celem redukcji na poziomie 6 proc. światowa gospodarka osiągnęła jedynie 1,2 proc. redukcji. "Obecnie, aby uniknąć wzrostu temperatury o dwa stopnie, globalna gospodarka musi osiągnąć roczną redukcję emisji CO2 na poziomie 6,2 proc. To ponad pięć razy więcej niż obecnie" - czytamy. Co więcej, musi się to dziać co roku aż do 2100 roku - alarmują autorzy raportu. I dodają, że przy obecnym stopniu zanieczyszczenia świat wyczerpie zasoby węgla do 2034 roku, 66 lat przed terminem. To oznacza, że do końca wieku globalna temperatura podniesie się o 4 Celsjusza.
Negocjacje klimatyczne
Tak złe informacje przychodzą po serii nieudanych negocjacji klimatycznych. Ostatnie miały miejsce w Warszawie w minionym roku. Kolejne przed nami jeszcze w 2014 roku w Limie i w grudniu 2015 - szczyt COP21 w Paryżu. PWC zaznacza jednak, że raport przynosi dwa powody do optymizmu. "Grupa państw E7 wschodzących gospodarek (czyli: Chiny, Rosja, Indie, Brazylia, Meksyk, Turcja, Argentyna i Indonezja) wydaje się reagować pozytywnie na wezwania do pobudzenia tzw. "zielonego wzrostu" i szybszej dekarbonizacji niż grupa państw G7" - głosi raport. Po drugie, z najnowszych danych wynika, że obie grupy - E7 i G7 - stawiają też na szybszy rozwój odnawialnych źródeł energii. Obecnie "zielona energia" to 22 proc. światowej energii elektrycznej. Ta polityka - zdaniem autorów raportu - mogłaby jeszcze przyspieszyć. "Te dwie tendencje - dekarbonizacja E7 i większe uwzględnienie odnawialnych źródeł energii - mogą być uzupełnieniem wzrostu gospodarczego. Nie muszą być tylko większym kosztem dla biznesu i gospodarek" - czytamy.
Nadmierna emisja gazów cieplarnianych powoduje ocieplenie i długotrwałe zmiany klimatyczne, które prowadzą do występowania ekstremalnych zjawisk meteorologicznych, jak np. susze i powodzie. To sprawia z kolei, że zwiększa się też problem uchodźców, dostępu do żywności i wody pitnej i prowadzi do zaostrzania globalnych konfliktów.
Autor: mn//km / Źródło: pwc.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu