Nie chcą budowy drogi Poronin-Zakopane

Najnowsze

TVN24Nie chcą budowy drogi Poronin-Zakopane

Ponad 110 odwołań od decyzji wojewody małopolskiego w sprawie budowy "zakopianki" na odcinku Poronin-Zakopane złożyły działające w tych miejscowościach komitety protestacyjne - poinformowali kierujący komitetami Janina Stańco i Andrzej Chowaniec.

- Od momentu wywieszenia decyzji w urzędach gmin mieliśmy 14 dni na dostarczenie odwołań poprzez Małopolski Urząd Wojewódzki do ministra środowiska. Komitet protestacyjny w Poroninie wysłał 43 odwołania, 17 kolejnych mieszkańcy skierowali indywidualnie - powiedział Andrzej Chowaniec z Poronina.

Jak poinformowała Janina Stańco, kierująca komitetem protestacyjnym w Zakopanem, właściciele przeznaczonych do wyburzeń budynków w tym mieście wystosowali 51 odwołań.

- Mamy nadzieję, że dokumenty dotrą na czas. Odwołania wysłaliśmy niemal w ostatniej chwili, ale to dlatego, że wielu starszych mieszkańców, którzy mają stracić domy nie orientowało się jakie przysługują im prawa i musieliśmy z nimi rozmawiać indywidualnie - dodała Stańco. Według niej, do wyburzenia przeznaczone są zgodnie z obecną koncepcją 74 budynki, a nie 64 jak podaje krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Modernizacja "zakopianki" na odcinku Poronin-Zakopane po dopełnieniu wszelkich formalności czyli otrzymaniu od wojewody decyzji lokalizacyjnych i pozwolenia na budowę, może rozpocząć się najwcześniej wiosną 2009 roku. Według projektu, ma to być droga czterojezdniowa z węzłami komunikacyjnymi w Poroninie oraz w Zakopanem na Ustupie, Spyrkówce, w rejonie ulic Chramcówki i Alei 3 Maja. Koszt inwestycji to ponad 500 mln zł.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24