NBP pożyczy więcej i na dłużej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Członek RPP prof. Marian Noga

Narodowy Bank Polski chce dać bankom więcej pieniędzy, dalej udzielały kredytów. Banki komercyjne dostaną długoterminowy dostęp do pieniądza - zapowiedział członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Marian Noga. Chodzi o wydłużanie tzw. operacji repo.

Podczas wtorkowego wykładu na Akademii Ekonomicznej w Katowicach profesor powiedział, że właśnie na brak dostępu do pieniądza, jaki mogłyby pożyczyć na dłuższy czas, najczęściej narzekają przedstawiciele banków. Teraz NBP pożycza bankom najdłużej na 6 miesięcy, a ma dostarczyć im nowe narzędzie do pozyskiwania pieniądza.

Operacje repo polegają na pożyczaniu bankom komercyjnym złotych lub walut obcych pod zastaw papierów wartościowych, najczęściej rządowych, ale także np. obligacji komunalnych i korporacyjnych. NBP i RPP zgodziły się na operacje repo, chcąc wspomóc sektor bankowy. Teraz narzędzie to ma zostać rozszerzone o możliwość rolowania zastawianych w NBP papierów i w ten sposób przedłużanie terminu pożyczki.

- Może jutro ogłosimy to, co już w zasadzie mówiliśmy, choć nie było dotąd oficjalnego komunikatu: dokonamy teraz rolowania operacji repo na takiej zasadzie, że zabezpieczenie pozostanie to samo, a my będziemy udzielać pożyczek nie tylko, jak dotychczas, na sześć miesięcy, ale rolować na kolejne sześć miesięcy dowolną ilość. Wreszcie banki nie będą mówiły nam, że nie dajemy im "długiego" pieniądza - zapowiedział prof. Noga.

W środę kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24