Najbogatszy coraz bogatszy. Ranking największych majątków w Polsce

Najnowsze

Pierwsza trójka najbogatszych Polaków to Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak i Michał Sołowow

Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak i Michał Sołowow - to pierwsza trójka wśród setki najbogatszych Polaków najnowszego rankingu tygodnika "Wprost". Majątek Kulczyka według szacunków tygodnika wynosi 12,5 mld zł i zwiększył się przez rok o blisko 3 mld zł.

Tygodnik zastrzega jednak, że więcej wart jest majątek Solorza-Żaka, ale część tego majątku (Polkomtel) obciążona jest kredytem wziętym przez biznesmena na jego zakup. "Wprost" dodaje, że jeżeli biznesmanowi uda się go spłacić, to nie tylko wyprzedzi Kulczyka, ale będzie miał szansę znaleźć się na liście 100 najbogatszych ludzi świata.

Numer jeden

"Wprost" zauważa, że od stycznia 2014 roku Kulczyk Investments przejmie syn Jana Kulczyka Sebastian. Gazeta wylicza, jaki majątek przejmie młody biznesman.

Na majątek Jana Kulczyka, zarządzany przez Kulczyk Investments z siedzibą w Luksemburgu, składają się przedsięwzięcia o łącznej wartości 12,5 mld zł. Kluczowym składnikiem majątku jest 3-proc. pakiet akcji globalnego koncernu SABMiller, produkującego między innymi piwa Grolsch, Pilsner Urquell oraz Tyskie.

Kulczyk inwestuje też w spółki zajmujące się wydobyciem ropy i gazu, surowców mineralnych w najbardziej odległych, a czasem najbardziej ryzykownych, rejonach świata. Grupa kilkunastu firm prowadzi łącznie ponad 100 projektów w 27 krajach na czterech kontynentach. W Polsce filarem surowcowym jest spółka Kulczyk Oil Ventures - pisze "Wprost".

Mniej więcej miliard złotych to wartość nieruchomości posiadanych przez Jana Kulczyka. Te najbardziej znane to luksusowy budynek biurowy Ufficio Primo, budynek Warty, Holland Park czy kamienica przy Kruczej w Warszawie, gdzie mieści się biuro biznesmena.

Numer dwa

Na drugim miejscu tegorocznego rankingu znalazł się Zygmunt Solorz-Żak z majątkiem szacowanym na 10,5 mld zł. Jednak gazeta zastrzega, iż tylko te trzy największe biznesy, których udziałowcem jest Solorz-Żak są warte ponad 23 mld zł. To Polkomtel, operator telefonii komórkowej Plus wart ok. 15 mld zł, notowany na warszawskiej giełdzie Cyfrowy Polsat z telewizją Polsat – 6,8 mld zł oraz zespół elektrowni Adamów-Pątnów-Konin jest wyceniany na 1,5 mld.

Gdyby nie ogromny kredyt, którym sfinansowano zakup telekomunikacyjnej spółki, Solorz-Żak przewodziłby rankingowi - pisze "Wprost". Po spłacie kredytu biznesman ze swoim majątkiem znalazłby się w okolicy pierwszej setki najbogatszych ludzi świata.

Numer trzy

Trzecie miejsce zajął Michał Sołowow, z majątkiem szacowanym na 7,45 mld zł. W jego skład wchodzą m. in. koncern chemiczny Synthos, producent ceramiki Rovese, firma deweloperska Echo Investment i producent podłóg Barlinek.

Pierwsza dziesiątka

Na czwartym miejscu znalazł się Germán Efromovich z majątkiem wartym 4,85 mld zł. Ten 63-latek z trzema paszportami - boliwijskim, brazylijskim i polskim - jest właścicielem brazylijskiej Synergy Group, do której należy Avianca Taca, jedna z największych linii lotniczych w Ameryce Południowej, EISA (Economou International Shipping Agencies), producenta okrętów dla brazylijskiej marynarki wojennej, oraz Pacific Rubiales, firmy wydobywająca ropę i gaz w Kolumbii. Grupa zarządza też kilkoma elektrowniami wodnymi, produkuje sprzęt medyczny i buduje infrastrukturę telekomunikacyjną.

Miejsce piąte przypadło właścicielowi ponad połowy akcji grupy kapitałowej Getin Holding Leszkowi Czarneckiemu (4,3 mld zł). Grupa wypracowała w ubiegłym roku 602 mln zł zysku. W jej skład wchodzą m.in. Getin Noble Bank, Noble Funds TFI, dom maklerski Noble Securities, spółka Open Finance, Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa (wicelider polskiego rynku ubezpieczeń na życie) oraz banki na Ukrainie i Białorusi.

Na kolejnym - szóstym - miejscu znaleźli się Grażyna i Roman Karkosikowie z majątkiem szacowanym na 3 mld zł. Są oni właścicielami kontrolnych pakietów akcji Impexmetalu, producenta i dystrybutora metali nieżelaznych, Boryszewa, produkującego wyroby chemiczne dla sektora motoryzacyjnego, a także Alchemii i Skotanu. Karkosikowie są również udziałowcami kilku mniejszych spółek.

Siódme miejsce zajął właściciel Polpharmy, największej polskiej firmy farmaceutycznej Jerzy Starak. Jego majątek to 2,89 mld zł. Starak jest też głównym udziałowcem mniejszych spółek w branży, m.in. Herbapolu Lublin i Pruszków.

Kolejne miejsce w rankingu - ósme - przypadło Dariuszowi Miłkowi. Jego majątek to 2,6 mld zł. To największy sprzedawca butów w Polsce (CCC, Boti, Quazi). Od kilku lat biznesmen sprzedaje akcje CCC, finansując z nich inwestycje w centra handlowe.

Na dziewiątym miejscu znalazła się Grażyna Kulczyk z majątkiem w wysokości 2,4 mld zł. Jest ona właścicielką Starego Browaru w Poznaniu, w którym mieści się ponad 200 sklepów, 15 restauracji i 13 kawiarni, ale także teatr, sala koncertowa, kilkanaście wnętrz wystawienniczych, osiem sal kinowych, dwa kluby muzyczne i zabytkowy park, siedziba Art Stations Foundation, pięciogwiazdkowy hotel Blow Up Hall 50 50.

Pierwszą dziesiątkę zamyka Tomasz Domogała z majątkiem w wysokości 2,2 mld zł. Jak pisze "Wprost", jeszcze rok temu występował on na liście ze swoim ojcem Jackiem, który budował potęgę Famuru – spółki produkującej maszyny górnicze. Kilka miesięcy temu ojciec ogłosił, że kończy z biznesem, a los firmy zostawia w rękach 28-letniego syna Tomasza, który obecnie ma 71 proc. akcji Famuru. W rodzinnym biznesie Domogałów jest jeszcze kilka innych giełdowych spółek górniczych i firm przemysłowych.

Autor: mn/ja / Źródło: Wprost