Na Ukrainie wystąpił duży wzrost popytu na obce waluty w reakcji na upadek rządzącej w Kijowie koalicji Batkiwszczyny, Udaru i Swobody na czele z premierem Arsenijem Jaceniukiem, ale program MFW nie jest zagrożony – zauważa w komentarzu BNP Paribas.
Kurs hrywny do USD osłabił się w piątek do 11,90-11,94/USD z 11,63-11,73 na zamknięciu notowań w środę. Hrywna straciła zarówno na rynku międzybankowym, jak i gotówkowym.
Popyt przejściowy
Według BNP Paribas popyt na obce waluty będzie przejściowy, nawet, jeśli ukraińska Rada Najwyższa zaakceptuje rezygnację Jaceniuka, co może nastąpić na najbliższym posiedzeniu wyznaczonym na 12 sierpnia.
"Władze ukraińskie zrobią co będą mogły, by uniknąć zejścia z obranej linii tak, by utrzymać poparcie MFW, mające żywotne znaczenie dla wypłacalności Ukrainy w walutach obcych" – napisał francuski bank.
Wcześniejsze wybory?
Bank Credit Suisse ocenia z kolei, że ustąpienie Jaceniuka zwiększa prawdopodobieństwo wczesnych wyborów parlamentarnych, które prezydent może rozpisać w terminie trzech miesięcy w razie niewyłonienia nowej koalicji w ciągu 30 dni od ustąpienia poprzedniego rządu.
Zdaniem CS rezygnacja Jaceniuka w najbardziej krytycznym okresie realizowania reform MFW jest ważnym wydarzeniem dla posiadaczy ukraińskich obligacji państwowych:
"Stanowisko premiera oznaczało, że Jaceniuk był kluczową postacią dla współpracy z MFW i to na nim spoczywała największa odpowiedzialność za spełnienie wymogów, od których uzależnione jest otrzymanie przez Ukrainę transz finansowej pomocy Funduszu" – stwierdził CS.
Reformy
Ośrodek analityczny Teneo Intelligence zauważa, że Ukraina otrzymała jak dotąd od MFW dwie transze obwarowane stosunkowo łagodnymi warunkami, a główny trud restrukturyzacji spadnie na nowy rząd.
Wśród możliwych pól politycznej konfrontacji w najbliższych tygodniach Teneo wskazuje na ratyfikację porozumień stowarzyszeniowych Ukrainy z UE w parlamencie, możliwą delegalizację ukraińskiej partii komunistycznej z uwagi na jej poparcie dla pro-rosyjskich separatystów oraz spór o ordynację wyborczą. Nowych wyborów Teneo spodziewa się w październiku.
Bank Morgan Stanley przewiduje, że ukraińska gospodarka w 2014 r. skurczy się o -4,0 proc., ponieważ konflikt na wschodzie zakłócił działalność gospodarczą i zaszkodził inwestycjom, zaś program MFW przewiduje zacieśnienie polityki fiskalnej, co zaszkodzi popytowi gospodarstw domowych.
Jeszcze głębszego spadku ukraińskiego PKB za br. spodziewa się JP Morgan -5,1 proc. (-1,1 proc. w 2015 r.).
Autor: //gry/kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu