Małopolskie firmy jadą w świat

Najnowsze

Aktualizacja:
Małopolska to nie tylko zabytki Krakowa, ale też duży potencjał gospodarczy

Wyjazdowe misje gospodarcze i promowanie za granicą małopolskich firm zakłada podpisana w poniedziałek umowa między Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz Izbę Przemysłowo-Handlową w Krakowie.

W planach obu instytucji są wspólne misje gospodarcze na za granicę, zwłaszcza do regionów, które stwarzają szansę do eksportu małopolskich firm oraz organizowanie spotkań na terenie województwa. MARR i IPH zajmą się także promocją targów, wystaw i spotkań branżowych, dających możliwość pozyskania partnerów handlowych, organizacja własnych giełd kooperacyjnych w kraju i za granicą oraz szkolenia i konferencję dla przedsiębiorców dotyczące handlu zagranicznego.

- To chyba pierwsza taka lokalna inicjatywa w naszym kraju, w ramach której instytucje zajmujące się wspieraniem przedsiębiorczości próbują zbudować własny program wspierania lokalnego eksportu – ocenił prezydent IPH Andrzej Zdebski.

Prezes MARR Witold Śmiałek powiedział, że agencja przeznaczy na wsparcie lokalnego eksportu środki ze swojego budżetu oraz pieniądze zewnętrzne z m.in. funduszy unijnych.

- Chcemy dobrze i mądrze wykorzystać te pieniądze – podkreślił.

Według niego agencja przy przedsięwzięciach promujących małopolski eksport będzie korzystać z doświadczeń zdobytych podczas organizowania wspólnego stoiska tamtejszych firm informatycznych podczas tegorocznych targów CeBIT w Hanowerze.

Źródło: PAP, APTN