Łupkowe odwierty: gazu więcej, niż szacowano

 
Pierwsze wyniki odwiertów są optymistyczneTVN24

Od 25 do 75 mld metrów sześciennych gazu łupkowego można będzie pozyskać z polskich zasobów - wynika z badań RPS Energy Ltd na odwiertach przeprowadzonych na Pomorzu. Gdyby na pozostałych obszarach w kraju zasoby były podobne, to wydobycie sięgnęłyby od jednego do trzech biliardów metrów sześciennych. To o ponad bilion więcej, niż zakładały szacunki Polskiego Instytutu Geologicznego - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Pierwsze odwierty wykonano w obszarach koncesyjnych w Sławni, Słupsku i Starogardzie, które należą do firmy Saponis. Na terenie zajmującym prawie 3 tys. m kw. można wydobyć 25-75 mld m sześciennych energetycznego surowca. Jeśli pozostałe 103 obszary poszukiwawcze w Polsce byłyby w podobnym stopniu zasobne w gaz, to zasoby sięgnęłyby od 4,6-13,6 bln m sześciennych. Z racji tego, że do wydobycia nadaje się ok. 20 proc., uzyskać można byłoby nawet 3 biliony m sześć surowca.

Szacunki Polskiego Instytutu Geologicznego zakładały, że w pesymistycznej wersji wydobycie mogłoby sięgnąć prawie 35 mld. m sześciennych, a w optymistycznej: do prawie dwóch bilionów. Różnica w obliczeniach wynika jednak z tego, że Instytut szacował na podstawie odwiertów sprzed kilkudziesięciu lat - podaje "Dziennik".

Firma Saponis swoje inwestycje planuje na wybrzeżu, czyli perspektywicznie najbardziej zasobnym regionie w Polsce. Eksperci zwracają jednak uwagę, że pozostałe rejony mogą już nie być tak bogate w złoża.

Gaz zapewni energetyczną niezależność?

Wojciech Kowalski cytowany przez "DGP" szacuje, że w ciągu roku wydobycie gazu łupkowego na Pomorzu sięgnąć może 6 mld m sześć. Jak podaje gazeta, wydobycie na takim poziomie zaspokoiłoby zapotrzebowanie na surowiec na 12 lat. Przy założeniu, że wydobycie sięgnęłoby 15 mld m sześć., wtedy całkowite zapotrzebowanie dałoby Polsce niezależność energetyczną na setki lat.

Opcją rozważaną jest też wobec tego wysyłanie gazu na eksport. Jak podaje "DGP", Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, chce aby powstał terminal, który służyłby do skraplania gazu i wysyłający go tankowcami. Opcja eksportowania będzie możliwa tylko wtedy, jeśli nadwyżka wydobycia krajowego nad zużyciem wyniesie 5-10 mld m sześć.

W dalszym ciągu jednak dane na temat polskich zasobów surowca są rozbieżne. - Każdy kolejny (raport - red.) oparty na wynikach wierceń, a nie tylko szacunkach będzie zbliżał nas do faktycznych danych o potencjale złóż - mówi Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych. Jak podaje "DGP", cytując Poprawę, z ostatecznymi ocenami trzeba poczekać do czasu opublikowania pierwszych wyników badań tzw. szczelinowania w odwiercie horyzontalnym.

Emocje studzi również Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który uważa, że aby przekonać się o potencjale, należy wykonać ok. 200 odwiertów. Na razie takich odwiertów jest dziewięć.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Chiny sprzeciwiają się używaniu ceł jako narzędzia nacisku - przekazała w poniedziałek rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning. To odpowiedź Pekinu na sformułowane przez prezydenta Donalda Trumpa ostrzeżenie, że USA będą podwyższać cła dla krajów sprzyjających BRICS.

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Źródło:
PAP

Ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło też metro i pociągi w południowej części stolicy Austrii. Służby zdołały już przywrócić dostawy energii elektrycznej do większości odbiorców.

Blackout w europejskiej stolicy

Blackout w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości zrezygnował z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu pierwszej instancji - zwraca uwagę w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nowy trend nad Wisłą

Nowy trend nad Wisłą

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone są bliskie zawarcia kilku umów handlowych - poinformował w niedzielę w telewizji CNN amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent, nie precyzując jednak, z którymi krajami toczą się rozmowy.

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Źródło:
PAP

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 roku wpłynęło około 50 tysięcy skarg na brak wypłat. Urząd wydał decyzje na rekordową kwotę 270 milionów złotych. To tak, jakby cały Inowrocław pracował za darmo. Do tego skargi dotyczą także naruszeń związanych z czasem pracy. Niewypałem okazała się także ustawa o ochronie sygnalistów z zeszłego roku. Zgłoszeń praktycznie nie ma.

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Sprzedaż produkowanego przez Teslę modelu Cybertruck okazała się daleka od szumnych zapowiedzi Elona Muska - zwraca uwagę CNN. Amerykański serwis pisze wręcz o motoryzacyjnej "klapie", za którą mają stać stosunkowo wysoka cena, liczne akcje serwisowe, a także polityczne zaangażowanie najbogatszego człowieka świata.

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

Źródło:
CNN

W piątek w Pradze i kilku innych czeskich miastach miała miejsce kilkugodzinna awaria prądu. To kolejna taka sytuacja po kwietniowym blackoutcie w Hiszpanii i Portugalii. W ocenie profesora Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej, by nie doszło do takiego zdarzenia w Polsce konieczne jest zwiększenie odporności naszej sieci i przyśpieszenie jej modernizacji. Na wszelki wypadek w każdym domu powinien jednak być zapas wody, latarka oraz gotówka.

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

Źródło:
PAP

Branża turystyczna szuka pomysłów, mających do wyjazdów przekonać nawet tych, którzy widzieli już wszystko. Nie każdy trend chwyci, są jednak takie, od których nie ma ucieczki, bo związane są na przykład ze zmianami klimatu.

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanka Wenecji upadła i złamała rękę, wsiadając do tramwaju wodnego. Domagała się odszkodowania od zakładu transportu miasta twierdząc, że nie zadbał on o bezpieczeństwo na przystanku. Sprawa trafiła do sądu, który orzekł, że cała sytuacja jest winą kobiety, bo ta miała na nogach szpilki i wiedziała, że ryzykuje, wybierając tego typu buty.

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Źródło:
PAP

Turecki urząd do spraw konkurencji wszczął dochodzenie przeciwko serwisowi muzycznemu Spotify. Wiceminister kultury twierdzi, że w aplikacji pojawiły się "prowokacyjne" treści uderzające w żonę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i wartości islamu. 

Turcja twierdzi, że treści w Spotify obrażają żonę Erdogana i islam

Turcja twierdzi, że treści w Spotify obrażają żonę Erdogana i islam

Źródło:
PAP

Michael McGrath, komisarz Unii Europejskiej do spraw ochrony konsumentów, stwierdził, że jest zaniepokojony liczbą małych przesyłek, które codziennie napływają do Unii Europejskiej - głównie z Chin. Wskazał przy tym na zagrożenia dla bezpieczeństwa konsumentów oraz uczciwej konkurencji na rynku.

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

Źródło:
PAP