Lecą głowy po gazowym memorandum. Prezes i wiceprezes PGNiG odwołani

Aktualizacja:
tvnPiotrowska-Oliwa straciła stanowisko

Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa, a także wiceprezes ds. handlu Radosław Dudziński zostali dziś odwołani przez Radę Nadzorczą spółki. - Decyzji nie traktuję, jako merytorycznej oceny mojej pracy - stwierdziła Piotrowska-Oliwa. Jej odwołanie to pokłosie afery z memorandum na budowę drugiej nitki gazociągu jamalskiego.

Rada Nadzorcza PGNiG odwołała w poniedziałek prezes spółki Grażynę Piotrowską-Oliwę i wiceprezesa ds. handlowych Radosława Dudzińskiego. Jako powód podano "utratę zaufania, która uniemożliwia dalszą współpracę".

W komunikacie spółki zaznaczono, że rada nadzorcza powierzyła koordynowanie prac zarządu do czasu powołania nowego prezesa wiceprezesowi ds. zakupów i IT Mirosławowi Szkałubie oraz "podjęła niezwłocznie działania w celu wyłonienia nowych członków Zarządu PGNiG".

Jeszcze przed opublikowaniem komunikatu PGNiG, o decyzjach rady poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. - Zmiany w PGNiG miały miejsce godzinę temu, rada nadzorcza podjęła decyzję o odwołaniu dwojga członków zarządu, pani prezes i wiceprezesa ds. handlowych i rozpisała konkurs na stanowiska szefów PGNiG - mówił szef rządu.

Była prezes odpowiada

Zdymisjonowana prezes gazowego giganta wystosowała oświadczenie, w którym skomentowała swoją dymisję.

"Każdy właściciel ma prawo do decyzji w sprawie kształtowania zarządu spółki. Dzisiejszej decyzji o moim odwołaniu nie traktuję jako merytorycznej oceny mojej pracy na stanowisku prezesa zarządu PGNiG SA" - napisała Piotrowska-Oliwa.

Przypomniała, że rok temu obejmowała firmę ponoszącą straty "na sprzedaży gazu, znajdującą się w sporze z regulatorem i głównym dostawcą-Gazpromem oraz posiadającą nieefektywną strukturę".

"Dzisiaj PGNiG jest w doskonałej kondycji finansowej, po zakończonych sukcesem negocjacjach z Gazpromem i unormowaniu kwestii regulacyjnych. Działania te ocenił rynek, a wartość akcji PGNiG SA za mojej kadencji wzrosła o ponad 40 procent, a kurs akcji osiągnął historyczne szczyty. Żałuję, iż o decyzji Rady Nadzorczej nie mogłam dowiedzieć się osobiście, gdyż została podjęta podczas mojej planowanej nieobecności w kraju, o której informowałam przewodniczącego rady" - czytamy w oświadczeniu byłej prezes.

Podkreśliła, że wszystkie działania na poziomie zarządu PGNiG, związane z podpisaniem przez EuRoPol Gaz memorandum z Gazprom Export, "były prowadzone zgodnie z przepisami prawa i z całkowitym poszanowaniem obowiązków w stosunku do akcjonariuszy spółki publicznej, co potwierdzają przekazane radzie nadzorczej opinie wybitnych autorytetów prawnych" - zaznaczyła.

Afera z memorandum

Premier Donald Tusk zapowiadał niedawno, że pierwszym zadaniem nowego ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego będzie wyciągnięcie konsekwencji, w tym personalnych, wobec władz PGNiG. To efekt podpisanego w kwietniu memorandum dot. budowy II nitki gazociągu Jamał-Europa. Na początku kwietnia podpisali je w Petersburgu szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut (48 proc. akcji EuRoPol Gazu należy do PGNiG).

Następnego dnia rano, premier Donald Tusk mówił, że nic nie wie o podpisaniu memorandum.

Wiedzy na ten temat nie miał także minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Potem zapewniał, że to jedynie porozumienie techniczne, a nie umowa, która zobowiązywałaby kogokolwiek do rozpoczęcia budowy.

Po zamieszaniu wokół gazowego memorandum, szef rządu zdymisjonował Budzanowskiego.

Mówił wtedy też, że pierwszym zadaniem nowego ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego będzie wyciągnięcie konsekwencji, w tym personalnych, wobec władz PGNiG.

Z politycznym poparciem

Grażyna Piotrowska-Oliwa na prezesa PGNiG została powołana 19 marca 2012 r.

Mówiło się, że Piotrowską-Oliwę popierał były już minister skarbu Mikołaj Budzanowski i to dzięki niemu została szefową PGNiG.

W okresie jej prezesury udało się m.in. obniżyć ceny gazu dzięki renegocjacji kontraktu z Gazpromem. Jak podkreślała Piotrowska-Oliwa, nowa struktura formuły cenowej w kontrakcie mocno zbliżyła Polskę do rozwiązań zachodnich, a kolejne okno negocjacyjne otworzy się w listopadzie 2014 r.

Piotrowska-Oliwa jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach (1993), Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie (1997), INSEAD Executive MBA (2005). Ponadto odbyła m.in. szkolenie z planowania strategicznego (Queens University, Kanada - 1996), ukończyła kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa (zakończony egzaminem - 1997), kurs dla doradców inwestycyjnych (Centrum Prywatyzacji - 1998), kursy makroekonomiczne i finansowe (London School of Economics - 1999).

W latach 1997-2001 pracowała w Ministerstwie Skarbu Państwa na stanowisku naczelnika wydziału funduszy kapitałowych i naczelnika wydziału spółek strategicznych oraz instytucji finansowych.

Pracowała w spółce Telekomunikacja Polska na stanowisku dyrektora departamentu współpracy z regulatorem (2001-2006), dyrektora wykonawczego ds. strategii, rozwoju i oferty hurtowej (2006-2007). W okresie od marca 2007 r. do września 2009 r. była prezesem zarządu PTK Centertel (operatora sieci komórkowej Orange).

Od kwietnia 2007 r. społecznie pełni funkcję wiceprezydenta Pracodawców RP. Była też członkiem rad nadzorczych m.in. Funduszu Górnośląskiego w Katowicach, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, PZU, ABC DATA oraz przewodniczącą rady nadzorczej Orlen Deutschland GmbH. Od czerwca 2011 r. do 18 marca 2012 r. była członkiem zarządu ds. sprzedaży PKN Orlen.

Od 15 lat w PGNiG

Radosław Dudziński na stanowisko wiceprezesa spółki odpowiedzialnego za handel został powołany 13 marca 2011 r. Wcześniej od 12 marca 2008 r. był wiceprezesem zarządu ds. strategii.

Z PGNiG związany jest od 1998 r., do 2000 r. był w pionie eksploatacji sieci gazowych. Od 2000 do 2004 r. pełnił funkcję dyrektora biura strategii, w latach 2003-2006 był dyrektorem departamentu strategii i restrukturyzacji. W latach 2006-2008 był partnerem w A.T. Kearney.

Dudziński zasiada w radzie nadzorczej EuRoPol Gazu (SGT Europolgaz SA), jest też członkiem rady dyrektorów spółki PGNiG Norway.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to spółka giełdowa, w której Skarb Państwa ma ponad 72 proc. akcji. Spółka zajmuje się wydobyciem oraz zagospodarowaniem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą, świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych, importem gazu ziemnego, magazynowaniem surowca w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, wytwarzaniem energii elektrycznej, produkcją ciepła.

W 2012 r. półka zanotowała 2,23 mld zł zysku netto, wobec 1,75 mld zł w 2011 r.

Autor: MAC, zś/iga/k / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn

Pozostałe wiadomości