Niższe raty kredytów w złotówkach, większe w obcej walucie, wyższe ceny w sklepach i podgrzanie atmosfery na rynku mieszkaniowym - w tvn24bis.pl sprawdzamy kto zyska, a kto straci na obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.
1. Niższe raty kredytów
Obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej oznacza przede wszystkim zmniejszenie wysokości miesięcznych rat kredytu w złotówkach. Dlaczego? Bo główna stopa procentowa ustalana przez RPP jest jedną ze składowych oprocentowania kredytu.
Ale trzeba także pamiętać, że RPP swoim posunięciem spowodowała osłabienie złotego. Utrzymanie tego trendu, będzie złą wiadomością dla spłacających kredyt w obcych walutach, jak euro czy frank szwajcarski. - W średnim terminie, np. do końca roku, zobaczymy wyższe notowania walut - prognozuje dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Mateusz Walczak.
Niewykluczone, że mniejsze zyski z lokat banki odbiją w sobie w postaci podwyższenia opłat za wydanie i używanie kart płatniczych lub korzystanie z innych usług.
2. Mniejsze zyski z lokat
To, co cieszy kredytobiorców w polskiej walucie, smuci inwestorów, którzy odłożyli pieniądze na lokatach ze zmiennym oprocentowaniem. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej automatycznie oznacza ścięcie zysku z depozytów. Pocieszeniem dla nowych klientów jest tu jedynie fakt, że banki jeszcze przez jakiś czas będą oferować lokaty na atrakcyjnych warunkach - z wyższym oprocentowaniem, zanim "dotrze" do nich decyzja RPP i opracują nowe, gorsze oferty.
3. Drożej w sklepach
W dłuższej perspektywie obniżka stop może przyczynić się do zwiększenia ilości kredytów i pieniądza na rynku, a za tym i inflacji. Dla Kowalskiego oznacza to nie mniej, nie więcej tylko wzrost cen w sklepach.
Trzeba jednak pamiętać, że na ceny wpływ ma jeszcze wiele innych czynników, jak wysokość płac czy koszty transportu i paliw.
4. Szturm na rynku nieruchomości
Niższe stopy to także mniejsze koszty zaciągania kredytów mieszkaniowych, na które będzie mogło sobie pozwolić więcej Polaków. Jeśli tak się stanie, będzie trzeba się liczyć ze wzrostem cen nieruchomości.
5. Dłużnicy fiskusa
Decyzja RPP oznacza lekką ulgę dla osób, które nie zapłaciły podatku w terminie. Odsetki od zaległości podatkowych są bowiem ustalane właśnie na podstawie stóp procentowych. Dzięki RPP odsetki spadły z 10 do 8 proc.
Autor: Radosław Fellner/gry / Źródło: tvn24bis.pl