Od sierpnia pierwsze osoby, które straciły pracę będą miały szansę dostać rządowe dopłaty do rat kredytów hipotecznych. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej umieściło na swojej stronie internetowej projekt rozporządzenia w tej sprawie. Rozporządzenie wejdzie w życie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.
Pomoc będzie wypłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a pieniądze na nią pochodzić będą z Funduszu Pracy. Maksymalnie będzie można otrzymać 1,2 tys. zł miesięcznie przez rok.
Jak dostać dopłatę - krok po kroku
Aby otrzymać rządową pomoc najpierw trzeba być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna. Następnie należy pobrać z banku zaświadczenie o posiadaniu kredytu hipotecznego i wysokości płaconych rat. Kolejnym krokiem jest dostarczenie zaświadczenia do urzędu pracy, który przekaże je do starosty.
Na decyzję starosty trzeba będzie poczekać, bo ma on aż miesiąc czasu na wydanie decyzji w sprawie przyznania pomocy. Jeśli decyzja starosty będzie pozytywna, BGK w kilka dni roboczych przeleje pieniądze na konto, z którego potrącane są raty kredytu.
Pomoc nie jest darmowa - trzeba będzie ją zwrócić, jednak - co ważne - bez odsetek. Na spłatę państwowej pomicy kredytobiorca będzie miał 8 lat.
Wprowadzenie pomocy dla osób, które mają zaciągnięte kredyty mieszkaniowe, a straca w wyniku kryzysu pracę, premier Donald Tusk zapowiedział już w lutym. Choć według jego deklaracji przepisy miały powstać w ciągu kilku tygodni, kontrowersje wokół źródła pochodzenia pieniędzy na dopłaty oraz ustalanie szczegółów ustawy zajęły miesiące. Ustawa została uchwalona w czerwcu.
Źródło: TVN CNBC Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES