W ciągu dekady przybyło blisko 2 miliony osób w grupie wieku 60/65 i więcej, a tym samym już przeszło co 5 rezydent Polski ma ponad 60 lat - podał Główny Urząd Statystyczny. Dodał powołując się na ostateczne wyniki spisu powszechnego, że ludności w Polsce w 2021 roku wyniosła 37,019 milionów i spadła o 2,7 procent w porównaniu z 2011. Wśród gmin o najwyższym spadku ludności rezydującej dominują gminy położone w województwie podlaskim.
Główny Urząd Statystyczny podał, że według ostatecznych wyników NSP 2021 liczba ludności rezydującej w Polsce liczyła 37 019 327 osób i w porównaniu z wynikami spisu 2011 roku była mniejsza o 2,7 procent.
Ludność miejska i wiejska
Według informacji GUS do rezydentów zalicza się stałych mieszkańców, z wyjątkiem osób przebywających poza miejscem zamieszkania przez okres co najmniej 12 miesięcy bez względu na ich miejsce przebywania w kraju czy za granicą oraz osoby przebywające czasowo przez okres co najmniej 12 miesięcy, przybyłe z innego miejsca w kraju lub z zagranicy.
W 2021 r. ludność miejska stanowiła 59,9 proc. ogółu ludności, na wsi mieszkało 40,1 proc., podczas gdy w 2011 r. udziały wynosiły odpowiednio – 60,8 proc. i 39,2 proc.
GUS podaje, że zmiany w strukturze ludności rezydującej są szczególnie widoczne w ekonomicznych grupach wieku.
Najwyższy spadek ludności jest w województwie podlaskim
Spośród 2 477 gmin funkcjonujących w Polsce w 2021 roku spadek liczby ludności rezydującej w stosunku do wyników spisu powszechnego 2011 miał miejsce w 1910 gminach, w tym w 1 449 gminach ubytek ludności wyniósł powyżej 5 proc., a w 739 powyżej 10 proc.
Większość gmin, które odnotowały duży spadek liczby rezydentów (powyżej 10 proc.) znajduje się na terenach tzw. "ściany wschodniej". Szczególna koncentracja tego typu gmin ma miejsce w województwie podlaskim (stanowią one ponad 70 proc. gmin w województwie), w południowej części województwa lubelskiego, obszarach przy granicy z Rosją, wschodniej części Pomorza Zachodniego oraz terenach górskich w południowo-zachodniej części kraju.
Wśród gmin o najwyższym spadku ludności rezydującej dominują gminy położone w województwie podlaskim. Sześć spośród dziesięciu gmin o najwyższym spadku ludności w 2021 r. w porównaniu z 2011 r. znajduje się w tym województwie. Analizę zmian w liczbie ludności rezydującej poszczególnych gmin należy jednak zawsze prowadzić w kontekście ewentualnych zmian administracyjnych, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.
Ośrodki miejskie również odnotowały spadek liczby rezydentów
W raporcie GUS czytamy, że największym przyrostem ludności rezydującej charakteryzowały się przede wszystkim gminy położone w bezpośrednim sąsiedztwie największych ośrodków miejskich, co wynika z siły przyciągania wielkich aglomeracji jako atrakcyjnych rynków pracy. Warto przy tym zauważyć, że pomimo siły przyciągania głównych ośrodków miejskich również i one odnotowały spadek liczby rezydentów. Spośród miast wojewódzkich, jedynie w siedmiu wystąpił wzrost liczby rezydentów. Są to miasta: Zielona Góra, Warszawa, Wrocław, Rzeszów, Kraków, Gdańsk i Opole. Pozostałe miasta wojewódzkie odnotowały ubytki, największe w Katowicach i Kielcach (ubytek ponad 10 proc.), następnie Bydgoszcz i Łódź.
Starzejące się społeczeństwo
W okresie międzyspisowym zmniejszył się odsetek ludności w wieku przedprodukcyjnym – z 18,8 proc. w 2011 r. do 18,3 proc. w 2021 r., a także w wieku produkcyjnym – z 64,1 proc. w 2011 r. do 58,9 proc. w 2021 r.
Zwiększył się natomiast udział ludności w wieku poprodukcyjnym – z 17,1 proc. do 22,8 proc., tj. o blisko 6 pkt. proc.
"Oznacza to, że w ciągu dekady przybyło blisko 2 miliony osób w grupie wieku 60/65 i więcej, a tym samym już przeszło co 5 rezydent Polski ma ponad 60 lat" - napisano.
Czytaj też: Liczba ludności przekroczyła 8 miliardów
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock