Giełda pokonana przez trzy wiedźmy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Tylko dwie spółki z WIG 20 były "na zielono"

WIG20 nie oparł się trzem wiedźmom. W ostatniej godzinie notowań inwestorzy grający na spadek indeksu największych polskich spółek w związku z wygasaniem kontraktów pociągnęli go ponad 2 proc. w dół. W ślad za nim poleciały - choć nie w takim stopniu - pozostałe indeksy. W związku z niestabilnością rynków ministerstwo skarbu państwa wycofało się na razie z oferty wtórnej PKO BP.

Trzy wiedźmy, to popularne określenie ekonomistów na trzeci piątek, trzeciego miesiąca każdego kwartału. A ten wypada właśnie dziś. Inwestorzy przez większość dnia trwali w wyczekiwaniu na koniec sesji, gdy ustalany jest kurs wyceny kontraktów terminowych na indeks WIG20 wygasających w grudniu. Prawdziwy handel rozpoczął się po godz. 16.

18 na minusie

Bitwę tę zwyciężyli gracze, którym zależało na jak najniższym kursie indeksu największych polskich spółek. W ciągu godziny udało im się ściągnąć indeks do wartości 2,1 proc. niższej od wczorajszego zamknięcia. Traciły też pozostałe indeksy: WIG - 1,69 proc., WIG40 - 1,09 proc., sWIG80 - 0,63 proc.

Akcje traciły nawet pomimo tego, że do czasu zamknięcia notowań w Warszawie, giełdy w Nowym Jorku rosły. Szczególnie traciły akcje PGNIG (- 4,35 proc.), wśród liderów spadków była też mocno przeceniona w tym tygodniu spółka KGHM (- 2,95 proc. w piątek). Na plusie były tylko dwie spółki WIG 20 - Assecopol i Lotos.

W ciągu tygodnia WIG 20 stracił 5 proc.

PKO BP nie na sprzedaż

Po zamknięciu notowań ministerstwo skarbu państwa zakomunikowało, że rezygnuje ze sprzedaży banku PKO BP. "Minister Skarbu Państwa wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego - jako Akcjonariusze Sprzedający - po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji rynkowej, z uwagi na przedłużającą się niestabilność globalnych rynków finansowych, podjęli decyzję o rezygnacji z przeprowadzenia wspólnej sprzedaży akcji PKO BP S.A. w drodze wtórnej oferty publicznej i zaprzestaniu prac nad tą ofertą" - poinformował resort.

W komunikacie dodano, że każdy ze sprzedających akcjonariuszy będzie nadal analizował sytuację na rynkach finansowych i w razie zaistnienia sprzyjających warunków rynkowych będzie samodzielnie podejmował decyzje o sprzedaży posiadanych akcji banku.

Według wcześniejszych informacji wtórna oferta PKO BP miała obejmować sprzedaż maksymalnie 15,25 proc. akcji banku, z czego MSP sprzedawałoby do 5 proc. wszystkich akcji PKO BP, a BGK 10,25 proc. akcji. Część z nich miała trafić do inwestorów indywidualnych.

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24