Gdy Polak kupuje auto, to używane

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polak kupuje auto: używane, przeciętnie za 14,2 tys. złotych

W ubiegłym roku samochód kupił co 10 Polak. Jednak nowe auto nabyło jedynie 8 procent z kupujących, pozostali zadowalali się pojazdami używanymi, przeciętnie wydając 12,4 tys. złotych. Takie informacje przynoszą wyniki sondażu sondażu TNS OBOP.

Według badania TNS OBOP "Intencja zakupu samochodu" w ubiegłym roku auto kupił co dziesiąty Polak. Odsetek nabywców pozostaje na niezmiennym poziomie od pięciu lat.

Najczęściej kupujemy auta używane - tak w zeszłym roku uczyniło 92 proc. nabywców pojazdów. Udział fabrycznie nowych pojazdów (8 proc.) w minionym roku nieznacznie spadł w porównaniu z latami 2009 i 2008, gdy wynosił odpowiednio 11 i 12 proc.

Ponad połowa kupionych w 2010 r. samochodów (55 proc.) to pojazdy dziesięcioletnie i starsze. Nic więc dziwnego, że średnia cena zakupu używanego auta była niezbyt wygórowana: 12,4 tys. zł.

Coraz chętniej kupujemy auta przez internet - swoje samochody w ten sposób znalazło 13 proc. ankietowanych, o 3 pkt procentowe więcej niż rok wcześniej. Nadal popularnym miejscem handlu są komisy: w 2010 r. tam auto kupiło ponad 17 proc. Polaków, tyle samo, co w 2009 r.

- Wyniki badania nie nastrajają optymistycznie. Martwi spadek udziału zakupu nowych samochodów w stosunku do lat ubiegłych oraz fakt, że ponad połowa kupionych w 2010 r. to auta ponad dziesięcioletnie. Szczególnie smutne jest to, że sytuacja opisana powyżej nie ulega istotnym zmianom od kilku lat - ocenia dr Magdalena Sawińska z TNS OBOP.

Dane pochodzą z badania OMNIMAS przeprowadzonego w dniach 3 - 20 lutego 2011 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1981 dorosłych Polaków.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24