"Gaz na Ukrainie zdrożeje, ale nieznacznie"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plUkraiński gaz zdrożeje, ale nieznacznie

- Cena za gaz dla Ukrainy w roku 2008 nie powinna być wyższa niż 160 dolarów za 1000 metrów sześciennych - uważa premier Ukrainy Wiktor Janukowycz. W tym roku Ukraińcy płacą za rosyjski gaz ok. 130 dolarów.

Janukowycz nawiązał w środę do słów prezydenta Wiktora Juszczenki, który przed niespełna tygodniem za optymalną uznał cenę 150-160 USD za 1000 metrów sześciennych gazu. Nazwał wtedy nieuzasadnionymi wymieniane ceny - 190 czy też 200 dolarów.

- Słyszeliśmy wszyscy wystąpienie prezydenta w tej sprawie - powiedział Janukowycz dodając, że popiera ocenę Juszczenki.

Szef ukraińskiego rządu zlecił ministrowi energetyki Jurijowi Bojko zakończyć w ciągu 7-10 dni rozmowy z rosyjskim Gazpromem. Bojko będzie negocjował nie tylko ceny na gaz importowany na Ukrainę, ale także ceny tranzytu tego surowca płynącego do państw UE.

Ukraina nie kupuje obecnie gazu bezpośrednio od Gazpromu. Rosyjski koncern sprzedaje surowiec zarejestrowanej w Szwajcarii spółce RosUkrEnergo (Gazprom dzieli w niej udziały z ukraińskim biznesmenem Dmytrem Firtaszem), ta zaś odsprzedaje je ukraińskiej firmie UkrGazEnergo.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl