Europejski Bank Centralny już 17. miesiąc z rzędu pozostawił główną stopę na poziomie 1 procenta. Podobną decyzję podjął Bank Anglii: tamtejsze stopy pozostaną na poziomie 0,5 proc. Obie decyzje są zgodnie z oczekiwaniami.
Większość analityków ankietowanych przez agencję Reutera nie spodziewa się zmiany europejskich stóp aż do końca przyszłego roku.
Gospodarka strefy euro nie nabrała wciąż kolorów: w II kwartale urosła tylko o 1 procent wobec trzech poprzednich miesięcy. Z kolei inflacja we wrześniu wyniosła rok do roku 1,8 procent i zmieściła się w celu Banku Centralnego. Wielu ekonomistów obawia się, że drugie półrocze w eurolandzie będzie gorsze od pierwszego, między innymi ze względu na mocne euro, które uderza w eksport.
Główna stopa procentowa Banku Anglii pozostaje na poziomie pół procent. Bank nie zmienił też kwoty programu skupu aktywów z rynku.
Ta decyzja także jest zgodna z powszechnymi oczekiwaniami: spodziewano się, że stopy procentowe pozostaną na najniższym poziomie w 316-letniej historii Banku Anglii.
Ostatnia obniżka ceny pieniądza w Wielkiej Brytanii miała miejsce 5 marca 2009 roku.
Źródło: TVN CNBC
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu