W środę w TVN24 Biznes i Świat będziemy śledzić rozwój wydarzeń na wschodzie Ukrainy. Od rana zajmujemy się tematem porwania polskiego księdza w Doniecku. Będziemy też w Berlinie, gdzie odbędzie się konferencja dotycząca bezpieczeństwa energetycznego, a jednym z głównych tematów będzie spór gazowy Ukrainy z Rosją.
Rano biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Kościoła katolickiego na Ukrainie Marian Buczek potwierdził, że prorosyjscy separatyści porwali w Doniecku polskiego księdza Pawła Witka. Według informacji lokalnych mediów ks. Witek był przetrzymywany w budynku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przez bojowników tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Po południu został uwolniony.
Sytuacja w Doniecku zaostrzyła się po niedzielnych wyborach prezydenckich. Wczoraj wokół międzynarodowego lotniska w Dtym miescie, które w poniedziałek zostało zajęte przez prorosyjskich separatystów, toczyły się ciężkie walki. Według mera Doniecka Ołeksandra Łukjanczenki zginęło w nich około 40 osób. Ukraińskie władze we wtorek rano poinformowały, że odzyskały kontrolę nad lotniskiem. Separatyści własne straty szacują na ok. 30 osób. Jak sytuacja rozwinie się dzisiaj? O tym na naszej antenie.
Czy to porwanie?
Na naszej antenie także o energetyce. W Berlinie odbędzie się Międzynarodowa konferencja na temat bezpieczeństwa energetycznego (jednym z tematów jest spór gazowy między Rosją i Ukrainą). O godz. 10.50 wystąpienie szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera, o godz. 18.20 ukraińskiego premiera Arsenija Jaceniuka.
O sporze gazowym porozmawiamy też po godz. 10 z Grażyną Piotrowską-Oliwą, byłą prezes PGNiG.
Bezpieczeństwo energetyczne
Z kolei w Brukseli KE przyjmie Europejską Strategię Bezpieczeństwa Energetycznego, której głównym celem jest wzmocnienie odporności unijnego systemu energetycznego na ewentualne zakłócenia dostaw, a w dłuższej perspektywie zmniejszenie zależności energetycznej UE od zewnętrznych dostawców. KE przygotowała też analizę bezpieczeństwa energetycznego UE.
Oba dokumenty będą przedmiotem obrad czerwcowego szczytu UE. Temat zależności od dostaw gazu z Rosji jest w Europie szeroko dyskutowany w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie. O godz. 12.30 konferencja prasowa komisarza ds. energii Guenthera Oettingera.
Kto zdobędzie władzę?
Będziemy też w Egipcie, gdzie trwają przedłużone (z powodu zbyt niskiej frekwencji) o jeden dzień wybory prezydenckie. Pierwotnie planowane były na poniedziałek i wtorek. Kandydują były dowódca sił zbrojnych Abd el-Fatah es-Sisi, który jest faworytem, oraz Hamdin Sabahi, stojący na czele lewicowej koalicji Ludowy Prąd. Oficjalne wyniki wyborów mają być ogłoszone 5 czerwca.
O wyborach porozmawiamy na antenie TVN24 Biznes i Świat z dr. Przemysławem Osiewiczem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Autor: ToL//bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat