Do Polski wracają klienci Sky Club. "Słowo przepraszam nie padło"

Aktualizacja:
Panie Marta i Joanna wróciły z Egiptu w połowie turnusuTVN 24 | Andrzej Grygiel

W pierwszej kolejności mazowiecki urząd marszałkowski sprowadza do Polski turystów, którym hotelarze wymówili pokoje. Wczoraj na polskich lotniskach wylądowało 900 klientów biura Sky Club, dzisiaj do domów wróci kolejne 800-900 turystów, m.in z Tunezji i Grecji.

Rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska powiedziała, że urzędnicy w pierwszej kolejności przygotowują podróż do kraju dla tych osób, których sytuacja jest najtrudniejsza. Dodała, że już wczoraj pojawiły się sygnały od turystów, którzy z powodu nieuregulowanych rachunków za pobyt w hotelu, są wypraszani z pokojów.

"Dynamiczna sytuacja" Według informacji urzędu marszałkowskiego w środę do Polski wróciło 900 osób, z których 800 planowo zakończyło turnus. Pozostała setka wróciła dzięki pomocy urzędu. W czwartek na lotniskach w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu wylądować ma kolejnych 800-900 klientów touroperatora Sky Club. Do Polski wrócą turyści z Tunezji, Grecji, Maroka i Hiszpanii. - To oczywiście nie jest proste, ponieważ organizacja w tak krótkim czasie powrotu do kraju 5 tys. osób wymaga niesamowitych manewrów - powiedziała.

Marta Milewska wyjaśniła, że niektórzy hotelarze pozwalają na pozostanie w pokojach klientów biura podróży Sky Club, inni polskich turystów z nich wyrzucają. - Najtrudniejsza sytuacja jest m.in. w Egipcie, trudna jest w Grecji - przyznała rzecznik. Dodała, że sytuacja dynamicznie się zmienia.

Milewska: Do Polski wróci dzisiaj 800-900 osób
Milewska: Do Polski wróci dzisiaj 800-900 osóbtvn24

Rezydenci nic nie wiedzieli?

Rezydentka biura podróży Sky Club w Egipcie o upadłości swojego pracodawcy dowiedziała się od koleżanki po fachu. Od razu zajęły się opracowaniem planu powrotu turystów do Polski.

- Problemem nie byli turyści, którzy przyjechali na tydzień, dlatego że upadłość została ogłoszona dzień przed wylotami - powiedziała. - Problemem było to, jak odtransportować ludzi z hotelu, którzy mieli zostać jeszcze tydzień. Wyjaśniła, że egipscy hotelarze - gdy tylko dowiedzieli się o upadłości biura Sky Club - wyprosili z pokoi polskich turystów. Wszyscy czekali w recepcji na telefon rezydentki. - Powiedziałam im, że muszą czekać na telefon ode mnie, bo sama nie wiem, co się dzieje - powiedziała.

Wracają do Polski

Rezydenci też nic nie wiedzieli?
Rezydenci też nic nie wiedzieli?tvn24

Panie Marta i Joanna w czwartkowy poranek wylądowały na Okęciu po przerwanych w połowie wakacjach. Rezydenci na miejcu do końca uspokajali turystów, że wszystko jest w porządku. Zorientowały się dopiero wtedy, gdy dostały sygnały od znajomych z Polski.

- Nie było żadnych informacji. Były tylko SMS-y typu: "Proszę natychmiast opuścić hotel", "Proszę się wymeldować", "Proszę się spakować", "Wylatujecie o 15:30" - powiedziała turystka. Dodała, że ci, którzy nie zabrali telefonów np. na basen, musieli pakować się w 10 min, żeby wrócić do kraju.

"Nie wszyscy mieli tyle szczęścia"

W środę wieczorem na łódzkie lotnisko im. W. Reymonta w Łodzi przylecieli podróżni z Sharm el Sheikh, którzy korzystali z oferty biur Sky Club lub Triada. Klienci, którzy przylecieli do Łodzi zdążyli zakończyć urlopy zanim rozpoczęły się problemy związane z upadłością touroperatora.

- Nerwowość w hotelu zaczęła wzrastać razem z napływającymi informacjami - przyznał jeden z podróżnych. - Niestety nie wszyscy mieli tyle szczęścia co my - dodał inny klient firmy Sky Club.

Jedna z klientek Triady powiedziała, że "firma nie informowała ich o tym, co się dzieje", a wiadomości o problemach Sky Club dostali od rodaków na miejscu.

Do Pyrzowic przyleciała już też część turystów Sky Clubu z Egiptu. Jak mówią, na szczęście był to ich ostatni dzień pobytu, więc nie mieli większych problemów. Choć - jak przyznają - pojawiały się głosy, że Ci którzy tam zostali, będą musieli sami zapłacić za hotel. Mówili też, że Ci, którzy dzisiaj wyruszyli do Polski, czasem mieli problemy z opuszczeniem hotelu. Powód? Nieureglowane przez upadłe biuro opłaty. Klienci biura niezadowoleni byli też z braku zainteresowania rezydentów.

"Poinformowali nas znajomi z Polski"
"Poinformowali nas znajomi z Polski"tvn24

Klienci biura Sky Club wracają do kraju
Klienci biura Sky Club wracają do krajutvn24

Wracają do kraju

Około 160 osób powinno w czwartek wrócić z Tunezji: o godz. 7.10 pierwsza grupa powinna wylądować w Poznaniu, o godz. 9.45 i godz. 19.20 - w Katowicach, o godz. 13.25 - we Wrocławiu, o godz. 14.55 - w Warszawie, o godz. 21.10 - w Gdańsku.

Grupa ok. 345 osób powinna w czwartek wylecieć z Turcji. Pierwsze przyloty planowane są o godz. 12.10 w Warszawie i o godz. 13.35 - w Gdańsku. Wszystkie godziny przylotów mogą ulec zmianie - zastrzegła Milewska.

4,7 tys. osób na wakacjach

Przed południem w środę marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik poinformował dziennikarzy, że za granicą przebywa ponad 4,7 tys. klientów biura Sky Club. W środę powrót do kraju zapewniono 800 osobom. Były to powroty planowane.

Wcześniej podawano, że w Turcji przebywają 654 osoby, w Grecji 1245 osób, w Hiszpanii 818 osób, w Maroku 162, w Tunezji 163, Egipcie 979, w Portugalii 278, na Cyprze 50 osób, w Bułgarii 140 osób, a na Kubie 15 osób.

Numer specjalny

Z kolei w piątek wróci 300 klientów wracających w normalnym terminie oraz 153 klientów wyrzuconych z hoteli.

Urząd Marszałkowski apeluje, by wszyscy turyści kontaktowali się z konsulami. UM uruchomił również specjalną infolinię: +48 22 597 95 44. Ponadto klienci Sky Club mogą kontaktować się z urzędem za pomocą e-maila do wydziału turystyki: i.stelmanska@mazovia.pl.

Autor: nsz, zś, pk//kdj//mat/k / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | Andrzej Grygiel

Pozostałe wiadomości

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Niemal dwie dekady temu "Wyrocznia z Omaha" zszokowała świat. Warren Buffett w 2006 roku zobowiązał się do oddania niemal całej fortuny i od tego czasu przekazał znaczną część majątku na cele charytatywne. Gdyby nie to, byłby najbogatszym człowiekiem świata - wskazał "Forbes".

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Źródło:
"Forbes"

Ministerstwo klimatu krytycznie wypowiada się o projekcie resortu finansów dotyczącym podatku od nieruchomości. "W projekcie pojawiły się niejasności, które mogą dotyczyć zarówno małoskalowej, jak i wielkoskalowej fotowoltaiki" - komentuje resort dla "Rzeczpospolitej". Ministerstwo Finansów uspokaja, że celem projektu nie jest opodatkowanie fotowoltaiki.

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Rzeczpospolita

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział otwarcie bramek na autostradzie A1 na odcinku Toruń - Gdańsk w każdy weekend. Jest jeden warunek - czas oczekiwania na bramkach zbliży się do 25 minut.

Minister zapowiada otwarcie bramek. Jest jeden warunek

Minister zapowiada otwarcie bramek. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

W Polsce rośnie skala nielegalnie pracujących cudzoziemców - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dodaje, że spośród objętych kontrolą imigrantów, 71 procent stanowili obywatele Ukrainy.

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

Źródło:
PAP

Wenecja nie wyklucza wprowadzenia w przyszłym roku wyższej opłaty za wstęp do miasta - zapowiedział szef wydziału do spraw turystyki w zarządzie miasta Simone Venturini. Podsumowując zakończony 14 lipca eksperyment, podkreślał, że "wprowadzenie odpłatnego wstępu do Wenecji było spektakularnym sukcesem". Dotąd kosztował on 5 euro.

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 roku wyniosło 8144,83 złotego, co oznacza wzrost o 11,0 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ponad połowa obywateli Serbii nie chce uruchomienia w kraju kopalni litu - wynika z sondażu Nowej Serbskiej Myśli Politycznej. W piątek do Belgradu przyjedzie kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a jednym z głównych tematów rozmów będzie właśnie wydobycie tego surowca. Geolodzy oceniają, że w Dolinie Jadar w Serbii mogą znajdować się największe w Europie złoża litu, określanego też jako "białe złoto".

Wielkie złoża "białego złota" i potężne kontrowersje. "Niesłychanie dochodowe"

Wielkie złoża "białego złota" i potężne kontrowersje. "Niesłychanie dochodowe"

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w czerwcu 2024 roku wzrosła o 0,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"Pozytywne zaskoczenie" w przemyśle

"Pozytywne zaskoczenie" w przemyśle

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Chorwacki operator systemu przesyłowego energii (HOPS ) poinformował w środę, że dzień wcześniej, we wtorek o godzinie 20.00, odnotowano nowy rekord zużycia energii elektrycznej - podała telewizja N1. Wszystko przez coraz bardziej intensywny sezon turystyczny i coraz większe wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych.

Nowy rekord w Chorwacji

Nowy rekord w Chorwacji

Źródło:
PAP

Polska należy do czołówki producentów rowerów w krajach Unii Europejskiej - donosi czwartkowy "Puls Biznesu". Dodaje, że w kolejnych latach polski rynek w tym segmencie będzie rósł, pomimo prognozowanych spadków jego wartości w tym roku.

Milion sztuk rocznie. Polska w unijnej wielkiej piątce

Milion sztuk rocznie. Polska w unijnej wielkiej piątce

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo "w sprawie dotyczącej wyrządzenia TVP S.A. w likwidacji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w latach 2018–2024 przez osoby zajmujące się jej sprawami majątkowymi". Spółka mogła stracić około 7 milionów złotych – poinformowała w środę TVP.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Źródło:
PAP

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP