Z raportu opublikowanego przez Komisję Europejską wynika, że wynagrodzenia nauczycieli w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i liceach oraz przedszkolach wzrosły w 16 krajach europejskich, ale nie w Polsce. W wielu krajach spadła jednak siła nabywcza tych pensji.
KE opiera się w opublikowanym w piątek raporcie na sprawozdaniu europejskiej sieci informacji o edukacji Eurydice pt. "Wynagrodzenia i świadczenia nauczycieli i dyrektorów szkół w Europie (2013/2014)".
Ile płacą?
Sprawozdanie obejmuje 33 państwa europejskie: państwa członkowskie UE poza Bułgarią oraz Islandię, Liechtenstein, Czarnogórę, byłą jugosłowiańską republikę Macedonii, Norwegię i Turcję. Wynagrodzenia nauczycieli wzrosły od roku 2013 w Belgii, Danii, Niemczech, Estonii, Francji, Chorwacji, Luksemburgu, na Węgrzech, Malcie, w Austrii, Słowacji, Finlandii, Zjednoczonym Królestwie, Norwegii, Macedonii, Turcji - głosi komunikat prasowy KE. Jednak w blisko połowie europejskich "siła nabywcza nauczycieli w 2014 r. jest wciąż na poziomie niższym od poziomu w 2009 r.", czyli na początku kryzysu gospodarczo-finansowego - czytamy w sprawozdaniu. W niektórych krajach spadek siły nabywczej był stosunkowo niewielki (poniżej 3 proc.) jednak w kilku innych waha się on między 5 a 10 proc. "W Irlandii, Hiszpanii, Rumunii (...), Słowenii i Islandii wartość siły nabywczej nauczycieli spadła o 13 do 17 proc. Największy jej spadek odnotowano w Grecji – 40 proc." - głosi raport.
Wynagrodzenie, ale za co?
Unijna komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Andrula Vasiliu powiedziała, że "w czasie, gdy Unia Europejska wychodzi z kryzysu gospodarczego, państwa członkowskie powinny uważnie zastanowić się nad rolą wynagrodzenia i warunków pracy nauczycieli w zachęcaniu najlepszych kandydatów do podjęcia pracy w tym zawodzie i pozostania w nim". Sieć Eurydice, która została utworzona przez KE zajmuje się zbieraniem informacji oraz analizami dotyczącymi europejskich systemów edukacyjnych.
Autor: mn/kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu