Będzie nowy blok w Elektrowni Łagisza. Dołożą się Polskie Inwestycje Rozwojowe

TVN24 Biznes

TVN24 Biznes i ŚwiatBędzie nowy blok w Elektrowni Łagisza. Dołożą się Inwestycje Rozwojowe

Nowy, oparty o gaz ziemny blok energetyczny zbuduje w Elektrowni Łagisza w Będzinie firma Tauron. W czwartek koncern podpisał porozumienie ws. finansowania szacowanego na ponad 1,5 mld zł projektu ze spółką Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR).

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Łagiszy minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński powiedział, że to kolejna ważna inwestycja energetyczna z udziałem spółek Skarbu Państwa. - W ciągu kolejnych sześciu lat nakłady na rozbudowę mocy wytwórczych wyniosą 30 mld zł. Dzięki temu powstaną nowoczesne bloki o łącznej mocy 5000 MW - wskazał Karpiński.

"Gwarancja rentowności"

Prezes spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe Mariusz Grendowicz wyjaśnił, że dla przeprowadzenia inwestycji zostanie powołana spółka celowa, w której PIR będzie mniejszościowym udziałowcem. Zaangażowanie finansowe w spółce celowej będzie mogło sięgnąć 750 mln zł, czyli maksymalnej kwoty, jaką PIR może przeznaczyć na jeden projekt. - Jednocześnie udział PIR-u w projekcie to gwarancja rentowności - wskazał Grendowicz. Szef PIR-u dodał, że projekt Łagisza - obok dwóch wcześniejszych (wspólnych z Lotosem oraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Olsztynie) - będzie już trzecią inwestycją spółki związaną z bezpieczeństwem energetycznym kraju. Prezes Taurona Dariusz Lubera zaznaczył, że nowy blok w Łagiszy - o mocy elektrycznej 413 MW - przede wszystkim zastąpi dotychczasowe bloki węglowe 120 MW, które mają pracować do końca 2017 r. Nowy blok ma osiągać maksymalną moc elektryczną 450 MW, podłączony zostanie też do niego człon ciepłowniczy – o mocy cieplnej 260 MW.

Podstawowe źródło ciepła

Chodzi o rynek ciepła, na którym w Zagłębiu Dąbrowskim działa spółka Tauron Ciepło. Już dziś Elektrownia Łagisza jest jednym z podstawowych źródeł zasilania w ciepło dla Będzina i Dąbrowy Górniczej. Po 2017 r. ma zasilać też Sosnowiec. Nowa jednostka zapewni ciepło dla ok. 700 tys. mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego. Obecnie projekt nowego bloku jest we wstępnej fazie realizacji. Trwa proces wyłaniania głównego projektanta, procedura wyboru głównego wykonawcy ma ruszyć w drugim kwartale tego roku. Początek rozpoczęcia prac budowlanych to drugi kwartał 2016 r. Przekazanie bloku do eksploatacji planowane jest na drugą połowę 2018 r. Blok ma mieć bardzo wysoką sprawność, co najmniej 58 proc. - przy wytwarzaniu energii elektrycznej (średnia w starych urządzeniach to niewiele powyżej 30 proc.). Do jego zasilania Tauron będzie potrzebował ok. 500 mln m sześc. gazu rocznie. Paliwo będzie dostarczane gazociągami spółki Gaz-System SA. Umowa w tej sprawie z operatorem sieci jest już uzgodniona. Lubera zwrócił w czwartek uwagę na ekologiczny wymiar inwestycji Łagiszy – blok będzie spełniał wszystkie wymogi dla jednostek oddawanych po 2016 r. Planowany łączny koszt nowego bloku w Elektrowni Łagisza to 1,53 mld zł. Przy maksymalnym udziale PIR na poziomie 750 mln zł, resztę środków zapewni Tauron.

Autor: mn/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tauron-wytwarzanie.pl