Najnowsze

Bank Rossija: nie działają karty Visa i MasterCard

Najnowsze

Sankcje dotknęły też bank Rossija
TVN24 Biznes i ŚwiatSankcje dotknęły też bank Rossija

Visa i MasterCard przerwały, bez wcześniejszego powiadomienia, świadczenie usług w zakresie transakcji płatniczych dla klientów banku Rossija - informuje Reuter, powołując się na informacje banku. To skutek nałożenia na Rosję sankcji gospodarczych.

Jak podał bank w oświadczeniu: "zarząd rozumie trudności klientów w obecnej sytuacji i zrobi wszystko, aby je rozwiązać".

Z kolei, jak informuje portal lenta.ru, bank zapewnił, że żadnych restrykcji dotyczących transakcji i płatności nie ma.

Wcześniej bank poinformował w oświadczeniu, że pomimo wprowadzenia sankcji działa stabilnie i bez zakłóceń. "Bank realizuje i na pewno spełni wszystkie swoje zobowiązania wobec klientów" - zaznaczono w komunikacie.

Jak podaje "Kommiersant" transakcje kartami Visa i MasterCard zostały zablokowany też w banku SMP, w którym głównymi udziałowcami są Arkadij i Borys Rotenberg. Jak przekazuje "RIA Novosti", pozostałe operacje, w tym depozyty i dokonywanie płatności działają normalnie.

Całkowity zakaz

Jak powiedział w TVN24 Biznes i Świat dr Paweł Kowalski, prawnik z SWPS, "w praktyce takie sankcje wobec banków oznaczają, że osoby, które są obywatelami Stanów Zjednoczonych i które prowadzą działalność na terenie Stanów Zjednoczonych, nie będą mogły prowadzić żadnej działalności finansowej z tymi bankami". - W żaden sposób zabierać kontraktów, przeprowadzać jakichkolwiek rozliczeń finansowych - ocenił Kowalski.

I dodał: - Tak naprawdę bank przestał całkowicie istnieć dla obywateli amerykańskich. Dla każdego z nich jakikolwiek kontakt z tym bankiem będzie wiązał się z wewnętrznymi karami, wielomilionowymi. Dotyczy to wszystkich obywateli i wszystkich osób prawnych na terenie Stanów Zjednoczonych. Stąd decyzja Visy i MasterCard, które dostosowując się do tej decyzji całkowicie ucięły te kontakty.

Według Kowalskiego, "Amerykanie dają pewien znak Rosji". - Bank Rossija jest bankiem, który obsługuje Kreml, Gazprom. To jest 17. największy bank w Rosji - stwierdził prawnik.

Bank Rossija, który ma siedzibę w Sankt Petersburgu, jest uważany za bank, w którym swoje pieniądze mają najważniejsi ludzi w Rosji, w tym bliscy współpracownicy Władimira Putina. Głównym udziałowcem banku jest Jurij Kowalczuk, miliarder związany z Putinem.

Amerykańskie sankcje

W czwartek prezydent USA Barack Obama poinformował o nowych sankcjach dla ludzi z otoczenia Władimira Putina.

Na liście 20 osób, których aktywa w USA zostały w ramach sankcji zamrożone, znaleźli się m.in. szef i wiceszef administracji prezydenta Rosji Siergiej Iwanow i Aleksiej Gromow, szef niższej izby parlamentu Siergiej Naryszkin oraz były szef izby wyższej Siergiej Mironow.

Sankcje objęły także kilku oligarchów, a także Bank Rossija.

Autor: mn//gry / Źródło: Reuters, lenta.ru, TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości