Tesla przekłada datę premiery nowego pojazdu

Moto

Plusy i minusy aut elektrycznychtvn24bis.pl
wideo 2/6

Prezes koncernu Tesla Elon Musk ogłosił przesunięcie premiery produkowanej przez firmę elektrycznej półciężarówki na koniec października. To o miesiąc później, niż pierwotnie zapowiadano - donosi agencja Reutera.

Zgodnie ze środowym komunikatem Muska na Twitterze, premierowa jazda testowa półciężarówki Tesli z napędem elektrycznym odbędzie się 26 października w kalifornijskim Hawthorne. Jeszcze w kwietniu tego roku prezes firmy zapowiadał demonstrację komercyjnych półciężarówek Tesla Semi na wrzesień.

Dieslowe pojazdy ciężarowe na pełnym baku mogą przejechać do 1,6 tys. km. Zgodnie z doniesieniami Reutera, zapowiedziana przed rokiem elektryczna półciężarówka Tesla Semi może mieć zasięg od 320 do 480 km na pojedynczym ładowaniu. Powołując się na ustalenia korespondencyjne między Teslą a departamentem pojazdów silnikowych w Nevadzie, Reuters ujawnił w sierpniu plany opracowania floty dalekodystansowych elektrycznych półciężarówek, w ramach której "plutony" autonomicznych ciężarówek poruszałyby się za pojazdem wiodącym. Nad opracowaniem i komercyjnym wykorzystaniem technologii pojazdów autonomicznych poza Teslą pracują m.in. Nissan Motors, Ford, Uber i należąca do Alphabet spółka Waymo.

Odejścia z firmy

W ciągu roku Teslę opuścił szereg kluczowych pracowników zatrudnionych przy programie Autopilot, m.in. odpowiadający bezpośrednio przed Muskiem Sterling Anderson. Z firmy odeszli również badacze i kierownicy zespołów pracujących nad projektem, m.in. Chris Lattner, Satish Jeyachandrana, David Nister, Berta Rodriguez-Hervaz, Minwoo Park i Ykeun Jeong.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock