TVN24 Biznes | Moto

Zmiany dla kierowców. Rozszerzono uprawnienia dla posiadaczy prawa jazdy z kategorią B

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Ładowarki do samochodów elektrycznych w Polsce
Ładowarki do samochodów elektrycznych w PolsceTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboŁadowarki do samochodów elektrycznych w Polsce

Kierowcy, którzy od co najmniej dwóch lat posiadają prawo jazdy kategorii B zyskali nowe uprawnienia. Zgodnie z nowelizacją ustawy o elektromobilności, mogą oni kierować pojazdem elektrycznym o dopuszczalnej masie całkowitej do 4,25 ton, a nie do 3,5 ton jak było do tej pory.

Chodzi o ustawę z 2 grudnia o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 9 grudnia, a przepisy - z pewnymi wyjątkami - weszły w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Prawo jazdy kategorii B. Zmiany

Nowelizacja przewiduje, iż posiadając prawo jazdy kat. B, można prowadzić elektryczne auta dostawcze o masie do 4,25 t zamiast 3,5 t. Związane jest to z dodatkową masą baterii. Co ważne, kierowcy mogą korzystać z tej zmiany pod warunkiem, że posiadają prawo jazdy kategorii B od co najmniej dwóch lat.

ZOBACZ USTAWĘ

O zmiany w przepisach apelowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Organizacja wskazywała, że operatorzy flot chcący pozostać poniżej progu regulacyjnego 3,5 t i zgodnie z nim eksploatować pojazd dostawczy o napędzie alternatywnym, otrzymują w zamian znacznie ograniczoną ładowność i przestrzeń ładunkową. Akumulator dostawczego pojazdu elektrycznego jest bowiem cięższy niż w przypadku jego spalinowego odpowiednika.

Ustawa wprowadza również zmiany dotyczące stref czystego transportu. Zgodnie z nowymi przepisami, strefy mogą być ustanawiane we wszystkich gminach, niezależnie od liczby mieszkańców. Dotychczas dotyczyło to jedynie gmin powyżej 100 tys. mieszkańców.

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i PSPA, na koniec listopada 2021 roku w Polsce były zarejestrowane łącznie 35 222 samochody osobowe z napędem elektrycznym. Przez jedenaście miesięcy tego roku ich liczba zwiększyła się o 16 629 sztuk, czyli o 101 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości