Kierowcy będą mogli wybrać mniejsze tablice rejestracyjne

TVN24 Biznes

Kierowco, powinieneś o tym pamiętać. Ruszyła specjalna kampaniaTVN Turbo
wideo 2/5

Możliwość montowania w samochodach tablic rejestracyjnych o mniejszych rozmiarach niż dotychczasowe zakłada projekt rozporządzenie ministerstwa infrastruktury i budownictwa. Mniejsze tablice będą pasowały do samochodów sprowadzanych z USA i krajów azjatyckich.

- Proponowana zmiana rozporządzenia będzie ułatwieniem dla osób, które sprowadziły samochody z USA czy Azji. Nowy rodzaj tablic będzie można bez przeszkód zamontować w pojazdach o zmniejszonych wymiarach miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do ich umieszczenia - powiedział rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś.

Wymagania dla tablic rejestracyjnych

- Zakończyły się już konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu. Kolejnym etapem będzie skierowanie go do notyfikacji Komisji Europejskiej. Notyfikacja pozwala wszystkim krajom członkowskim UE na zaopiniowanie nowych przepisów technicznych niebędących implementacją prawa unijnego, a jedynie regulacjami krajowymi - dodał rzecznik.

Jak wyjaśnił, nowe rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych powinno wejść w życie 1 stycznia 2018 r., z tym, że przepisy dotyczące zmniejszonych tablic samochodowych jednorzędowych wejdą w życie 1 lipca 2018 r.

Obecnie właściciele samochodów importowanych z rynku amerykańskiego i rynków azjatyckich zmuszeni są często do wyginania tablic, gdyż te produkowane teraz nie mieszczą się w fabrycznie przygotowanych do tego celu miejscach.

Autor: MS / Źródło: PAP