Samochodowy boom trwa. Polacy rejestrują coraz więcej aut

Moto

ShutterstockRejestrujemy coraz więcej samochodów

Tylko w styczniu Polacy zarejestrowali 38 tys. samochodów. To o 19,8 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

W analogicznym miesiącu 2016 roku Polacy zarejestrowali 31 796 samochodów. W całej Unii Europejskiej zarejestrowano zaś 1 170 220 pojazdy, co stanowi wzrost o 10,2 proc. w stosunku do stycznia w roku ubiegłym.

Te dane to potwierdzenie trendu z zeszłego roku, na który wskazywały opublikowane w styczniu statystyki Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Zestawienia pokazywały liczbę zarejestrowanych używanych samochodów, które były sprowadzane zza granicy. Wynikało z nich, że w minionym roku zarejestrowaliśmy ponad milion takich samochodów. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Motoryzacyjna "powódź"

Autorzy raportu sugerowali, że po latach "posuchy" przyszedł czas na motoryzacyjną "powódź". Gdyby połączyć to z 500 tys. aut, które wyjechały prosto z salonów, to na polskich drogach w tym roku pojawiło się dodatkowe 1,5 mln samochodów. To najlepszy wynik od 2008 roku.

SAMAR wyliczył to na podstawie analiz pierwszych rejestracji samochodów używanych pochodzących z importu.

Polak bogatszy, z pracą i samochodem

Michał Hadyś z SAMAR-u wyjaśniał, skąd tak wysoki wynik. Upatrywał go m.in. w spadku bezrobocia, bogaceniu się społeczeństwa, wpływie rządowego programu 500 plus, a także zmianoach w liczeniu podatku akcyzowego.

Jego zdaniem to właśnie ten ostatni czynnik nakręcał import w ostatnim miesiącu 2016 r. Zmiana liczenia podatku akcyzowego ma bowiem zapobiegać manipulacjom dotyczącym faktycznej wartości auta (czyli dotychczasowej podstawy do obliczenia akcyzy).

Średni wiek sprowadzonego samochodu wyniósł w 2016 roku 11 lat i 10 miesięcy.

Zobacz: Co nam grozi za nieprzerejstrowanie samochodu? (Wideo z 27.12.2016)

Co nam grozi za nieprzerejstrowanie samochodu?TVN Turbo

Autor: ag / Źródło: PAP Biznes, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock