Emeryci i renciści otrzymają list z ZUS. W środku dwie informacje

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes GUS o spadku siły nabywczej emerytur i rent
Prezes GUS o spadku siły nabywczej emerytur i rentTVN24
wideo 2/6
TVN24Prezes GUS o spadku siły nabywczej emerytur i rent

Emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rozpoczęcie wysyłki planowane jest na drugą połowę kwietnia - poinformował TVN24 Biznes Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS. W kopercie znajdą się dwie informacje. Łącznie ZUS wyśle ponad 8 milionów listów.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. W tym roku waloryzacja będzie kwotowo-procentowa. Minimalny wzrost świadczeń wyniesie 250 zł brutto, dotyczy to osób, które pobierają świadczenia do kwoty około 1700 zł. Pozostali otrzymają wyższe emerytury o 14,8 proc.

Od 1 marca 2023 roku najniższa emerytura wzrośnie z 1388,44 zł brutto (1218 zł netto) do 1588,44 zł brutto (1445 zł netto).

ZUS wyśle listy do emerytów i rencistów

O nowej wysokości świadczenia poinformuje ZUS. "ZUS jest zobowiązany przepisami prawa do tego, aby taką informację przekazać świadczeniobiorcom. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych będzie realizowana – analogicznie jak w latach ubiegłych – łącznie z wysyłką decyzji o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego – w jednej kopercie" - przekazał Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

Chodzi o tzw. trzynaste emerytury, która co do zasady jest wypłacana w kwietniu wraz ze zwykłą emeryturą lub rentą. Zgodnie z przepisami trzynastki są wypłacane - bez względu na wysokość świadczenia głównego - w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie.

"W związku z tym, że dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przyznawane jest w miesiącu następnym po miesiącu waloryzacji – rozpoczęcie wysyłki połączonych decyzji planujemy na drugą połowę kwietnia br." - zapowiedział Żebrowski.

Jak dodał, "wysyłka decyzji będzie realizowana według terminów płatności – począwszy od drugiej połowy kwietnia".

Część świadczeniobiorców otrzyma listy jednak szybciej. "Wyjątek będą stanowiły decyzje waloryzacyjne dla osób przebywających w Domach Opieki Społecznej, Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych oraz Zakładach Pielęgnacyjno-Opiekuńczych. Decyzje waloryzacyjne dla tych osób zostaną wysłane w marcu" - wyjaśnił rzecznik ZUS.

Ile listów?

Dlaczego seniorzy w korespondencji znajdą dwie informacje? Paweł Żebrowski tłumaczy to oszczędnościami.

"Z uwagi na oszczędności w jednej kopercie wysyłana będzie decyzja waloryzacyjna i decyzja o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, na której będzie podana kwota przyznanego świadczenia" - przekazał.

ZUS wyśle łącznie ponad 8 milionów listów. "W ramach ubiegłorocznej wysyłki połączonych decyzji waloryzacyjnych i decyzji o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wysłanych zostało 8,5 mln przesyłek. W roku bieżącym przewidujemy porównywalny wolumen przesyłek" - poinformował rzecznik ZUS.

tvn24.pl
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości