TVN24 Biznes | Dla seniora

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Kiedy wypłata?

TVN24 Biznes | Dla seniora

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Wiceminister Szwed o czternastych emeryturach
Wiceminister Szwed o czternastych emeryturachTVN24
wideo 2/5
TVN24Wiceminister Szwed o czternastych emeryturach

Tak zwana czternasta emerytura coraz bliżej. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie dodatkowego świadczenia dla seniorów - wynika z komunikatu Kancelarii Prezydenta RP. Wypłata dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego rozpocznie się od sierpnia.

Kancelaria Prezydenta RP przekazała, że prezydent Andrzej Duda w poniedziałek podpisał ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. To tak zwana czternasta emerytura.

Dodatkowe roczne świadczenie będzie przyznawane w wysokości najniższej emerytury, która w tym roku wynosi 1334,88 zł, czyli 1217,98 zł na rękę.

Czternasta emerytura 2022 - kiedy i dla kogo?

Zgodnie z ustawą czternaste emerytury będą wypłacane z urzędu w terminie wypłaty świadczenia głównego od sierpnia 2022 roku, z wyjątkiem części świadczeń przewidzianych do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 roku.

Świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2900 zł, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2900 zł.

Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane. W ustawie zapisano bowiem, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł.

Świadczenie będzie przysługiwać osobom, które nie miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 24 sierpnia br. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji.

Koszt świadczenia

Z rządowych szacunków wynika, że tegoroczny koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł.

Według szacunków ministerstwa rodziny w tym roku świadczenie trafi do około 9 mln osób, 7,7 mln seniorów ma otrzymać wypłatę w pełnej wysokości.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości