TVN Meteo | Polska

Pierwsze jajo pojawiło się w gnieździe bocianów czarnych. "Wypatrujemy kolejnego"

TVN Meteo | Polska

Autor:
anw
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Kórnik. Bocian wypadł z gniazda
Kórnik. Bocian wypadł z gniazdaOSP Kórnik
wideo 2/23
Bociany

Pierwsze jajo pojawiło się w Wielką Sobotę w gnieździe słynnego bociana czarnego o imieniu Florentino. Informację tę przekazała łódzka Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. W kolejnych dniach mają pojawić się kolejne. Życie tych objętych ochroną ptaków można oglądać w internecie.

"Pierwsze jajo w gnieździe na dębie w województwie łódzkim, zajmowanym przez Ferminę3 i Florentino, samca nad samcami, zostało złożone 16.04.2022 o 00:31:58" - napisano na Facebooku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. "Wspólnie wypatrujemy kolejnego świątecznego jaja" - dodano.

Jak mówił w piątek opiekun merytoryczny projektu Bociany Czarne Online 2022, ornitolog profesor Piotr Zieliński z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego "w obserwowanym gnieździe najważniejszym i stałym elementem jest samiec Florentino".

- Samice natomiast zmieniają się między sezonami. U tego gatunku tak jest, że pary są stałe, ale tylko w obrębie danego sezonu lęgowego. Między sezonami partnerzy mogą się zmieniać, chociaż często zdarza się, że kolejnych latach w tym samym gnieździe gniazduje ta sama para - wyjaśnił. Tak, jak przypuszczał ekspert, w Wielkanoc pojawiło się w gnieździe pierwsze jajo. - Nasz Florentino przyciąga samice jak magnes - mówił prof. Zieliński.

W Wielko Sobotę pojawiło się pierwsze jajkoBociany Czarne Online 2022, Lasy Państwowe
Fermina3 i Florentino w gnieździeBociany Czarne Online 2022, Lasy Państwowe

Perypetie bociana Florentino

Na początku kwietnia bocian Florentino ponownie pojawił się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Od tego momentu perypetie jego i jego kolejnych partnerek zamieszkujących gniazdo na dębie w jednym z lasów województwa łódzkiego, można śledzić w ramach akcji Bociany Czarne Online 2022. Dokładna lokalizacja gniazd bocianów jest objęta tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami. Każda para buduje zwykle więcej niż jedno gniazdo, następne mogą być oddalone od siebie nawet o kilka kilometrów i w kolejnych latach zasiedlane w przypadku utraty lub pogorszenia jakości gniazda podstawowego.

W tym roku Florentino przyleciał 7 kwietnia, a już następnego dnia w gnieździe pojawiła się nowa samica - Fermina3, którą bocian od razu zaakceptował. Ornitolodzy zaobserwowali jednak, że po kolejnych dwóch dniach zjawiła się Fermina2, która zajmowała to gniazdo w ubiegłym roku. Między dawną i obecną wybranką Florentina doszło do walki, z której zwycięsko wyszła ta pierwsza.

Gniazdo bocianów czarnychBociany Czarne Online 2022, Lasy Państwowe

Pisklęta z poprzednich lat

W 2020 roku z gniazda wyleciały dwa pisklęta: Finezjusz i Farciarz, a rok temu trzy: Felek, Florek i Frezja.

Pisklęta w gnieździe będzie można obserwować mniej więcej do połowy sierpnia, a ich późniejsze losy będziemy mogli śledzić dzięki lokalizatorom GPS, w które ornitolodzy zaopatrzą młode boćki. Wyposażone w baterie solarne nadajniki, obok trasy, jaką ptaki lecą na południe, odnotowują ich aktywność, wysokość, na jakiej lecą i temperaturę. Urządzenia nie przeszkadzają bocianom w normalnej aktywności.

Transmisję z gniazda można oglądać tutaj.

Bociany czarne w Polsce

Bocian czarny (Ciconia nigra) jest objęty w Polsce ścisłą ochroną. Szacuje się, że liczebność tych ptaków sięga 1,4-1,6 tysiąca par. Jak podkreślają eksperci, na początku lat 80. XX wieku populację bocianów w Polsce oceniano na około 900 par, natomiast w latach 60. na zaledwie 500.

Bocian czarnyLasy Państwowe

Autor:anw

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bociany Czarne Online 2022/Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości