Tej nocy warto spojrzeć w niebo. Nad naszymi głowami pojawi się Pełnia Żniwiarzy. Księżyc znajdzie się w większej odległości od Ziemi, dlatego będzie mniejszy niż zazwyczaj. Za to będzie mocniej świecić, ponieważ wzejdzie równocześnie z zachodem Słońca.
Najbliższej nocy możemy spodziewać się na niebie pełni Księżyca. Wrześniowa jest nazywana Pełnią Żniwiarzy. W Polsce Księżyc swoje pełne oblicze ukaże 14 września o godzinie 6.35.
Nazwa wrześniowej pełni wywodzi się z kultury starożytnych Egipcjan i była oznaką nadchodzącej pory deszczowej, która kończyła półroczny okres suszy. Wtedy wylewał Nil, co umożliwiało uprawę roślin wzdłuż rzeki.
Uważa się, że wrześniowa pełnia pomagała rolnikom, którzy w jej wyjątkowo jasnym świetle kończyli zbieranie plonów. Spowodowane jest to tym, że Księżyc wschodzi w momencie, gdy Słońce zapada. Dlatego odbija maksymalnie dużo światła słonecznego, nadto przesuwa się całą noc nad horyzontem.
Jej inne nazwy to Pełnia Księżyca Plonów czy Kukurydziany Księżyc.
Okazja do świętowania
Pełnia Żniwiarzy przypada najbliżej równonocy jesiennej. W wielu krajach w tym czasie na całym świecie trwają wydarzenia kulturalne i dziękczynne obrzędy religijne. Na przykład w Chinach organizowane jest święto zbiorów zwane Świętem Księżyca. Podobne obchodzone są między innymi w Wietnamie i na Tajwanie.
Pełnia w piątek trzynastego
Chociaż w Polsce do pełni dojdzie w sobotę nad ranem, w wielu krajach pojawi się tuż przed północą - jeszcze w piątek 13 września. Pełnia w "pechowy" dzień zdarza się rzadko. W Stanach Zjednoczonych ostatni raz widziana była w październiku 2000 roku. Do kolejnej ma tam dojść w sierpniu 2049 roku.
Nie tylko plony
Również 13 września przypadnie Pełnia Mikroksiężyca. Oznacza to, że nasz naturalny satelita znajdzie się w większej odległości od Ziemi - średnio około 382 tysięcy kilometrów. Ze względu na większą odległość, Księżyc będzie wydawał się mniejszy i nieco mniej jasny.
Przeciwieństwem tego zjawiska jest Superksiężyc, kiedy satelita znajduje się szczególnie blisko Ziemi.
Autor: kw/rp / Źródło: tvnmeteo.pl, timeanddate.com, time.com