Po zachodzie słońca warto spoglądać w niebo. Może i Tobie uda się zobaczyć niezwykły taniec najwyższych chmur na Ziemi. Taką okazję w nocy z czwartku na piątek mieli Reporterzy 24 z Pomorza i Mateusz Matusiak, który wykonał niezwykły film.
Obłoki srebrzyste uwiecznił na niezwykłym filmie Mateusz Matusiak z Zachodniopomorskich Łowców Burz. Nagranie stworzył nad brzegiem Bałtyku w Dziwnówku w woj. zachodniopomorskim w nocy z 23 na 24 czerwca. Po zmierzchu, gdy zrobiło się ciemno, na niebie pojawiły się jasne smugi. Oświetlone chmury przesuwały się delikatnie nad horyzontem.
Obłoki srebrzyste lub inaczej chmury mezosferyczne (z angielskiego noctilucent clouds - NLC) są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi. Ich wysokość określa się na około 75-85 km ponad powierzchnią planety. Czas, kiedy najlepiej jest je obserwować to przełom wiosny i lata.
Oświetlone Słońcem
Zjawisko powstaje na skutek opadania do ziemskiej atmosfery pyłu kosmicznego, który ulega oblodzeniu, dzięki czemu tworzą się lodowe chmury. Są jasne ponieważ znajdują się wysoko na niebie i działają niczym gigantyczne zwierciadło, które odbija światło słoneczne padające na drugą stronę planety, gdzie jest dzień.
NLC w woj. pomorskim
W nocy z czwartku na piątek najwyższe chmury widziane z Ziemi zaobserwowali także Reporterzy 24 z Pomorza.
"Srebrzyste obłoki na północnym nieboskłonie. Zdjęcie wykonane w Chojnicach (woj. pomorskie)" - opisał Reporter 24 lukaszend.
Świetliste chmury zalśniły także w Słupsku.
Trwa sezon na obłoki srebrzyste. Na dworze nocą jest ciepło a niebo przejrzyste. Jeśli uda Ci się zobaczyć obłoki srebrzyste, chwyć za aparat, zrób zdjęcie, nakręć film i wyślij go na skrzynkę Kontaktu 24.
Autor: AD/map / Źródło: Mateusz Matusiak/Zachodniopomorscy Łowcy Burz; Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/lukaszend; Mateusz Matusiak, Zachodniopomorscy Łowcy Burz