Łagodna, tegoroczna zima sprzyjała szybkiemu rozwojowi pajęczaków, w tym kleszczy, których okres aktywności rozpoczął się w kwietniu. Przychodnie już informują o pacjentach ukąszonych przez te pasożyty. Obcowanie z pajęczakami nie należy do bezpiecznych. Kleszcze mogą przenieść choroby wektorowe, które są tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia zdrowia.
Choroby wektorowe, powodowane przez drobnoustroje przenoszone przez inne organizmy są tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, który obchodzony jest 7 kwietnia. W Polsce najgroźniejsze choroby tego typu są roznoszone przez kleszcze.
Pierwsze ofiary pajęczaków
Kleszcze przenoszą boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Jak informują lekarze, do przychodni trafiają już pierwsze osoby, które zostały ukąszone przez te pajęczaki. Ich szybkiemu rozwojowi sprzyjała łagodna, tegoroczna zima.
- Kleszcze w tym roku wcześnie się wybudziły; mamy już pacjentów, u których pojawiły się na skórze wbite kleszcze. Oczywiście, niesie to ryzyko infekcji, natomiast nie każde ukłucie jest zagrożone rozwojem choroby - poinformował lekarz Krzysztof Lis, specjalista chorób zakaźnych z Centrum Medycyny Podróży CenterMed w Tarnowie.
Jak podkreślił, kleszcza wbitego w skórę należy usunąć w całości. Można to zrobić samodzielnie, jeżeli się to umie, albo należy zgłosić się do przychodni.
Największa aktywność pajęczaków
Na boreliozę przenoszoną przez kleszcze nie ma szczepionki, jest za to szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu. Można stosować ją zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najlepszym momentem na zaszczepienie przeciwko tej chorobie jest wczesna wiosna, aby na okres największej aktywności pajęczaków, który przypada od kwietnia do października, zdążyła wytworzyć się odporność.
Lekarz przypomniał, że łatwo można zmniejszyć ryzyko ukłucia przez kleszcza.
- Na spacer do lasu, parku czy na łąki należy zakładać jasne ubrania z rękawami, długie spodnie, czapkę, spryskać się środkami odstraszającymi owady, a po powrocie do domu dokładnie obejrzeć całe ciało – radzi Lis.
Temat przewodni WHO
Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, obchodzonego 7 kwietnia, są choroby przenoszone przez wektory. Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka.
Niszczycielska malaria
Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest malaria, która w 2010 roku pochłonęła 660 tys. ofiar. Do innych chorób przenoszonych przez wektory zalicza się m.in. gorączkę zachodniego Nilu, chikungunyę, odkleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę.
Światowy Dzień Zdrowia
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi.
Autor: PW/mj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock