Opinie i wydarzenia

Piotr Jacoń z Medalem Wolności Słowa

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku wręczono Medale Wolności Słowa. Galę Fundacji Grand Press poprowadził Tomasz Sianecki - prowadzący "Szkła kontaktowego" w TVN24.

 

Medal Wolności Słowa w kategorii Instytucja odebrał sędzia Igor Tuleya.

 

Medal Wolności Słowa w kategorii Media odebrał Piotr Jacoń, dziennikarz, prezenter programów informacyjnych w TVN24, autor reportażu "Wszystko o moim dziecku" oraz książki "My, trans". - To jest naprawdę ogromny zaszczyt i bardzo dziękuję  - powiedział Jacoń. W swoim przemówieniu przypomniał o przyjętej ustawie o ustaleniu płci na końcu kadencji rządu PO-PSL, która została zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, a "rządowa większość nie tylko nie zrobiła nic, żeby to prezydenckie weto odrzucić, ale zrobiła także wszystko, żeby wniosku o odrzucenie tego weta w ogóle na sali plenarnej nie głosować". Piotr Jacoń zaapelował do wszystkich partii opozycyjnych, żeby "pamiętały, że mają parę rzeczy do naprawienia po sobie i jedną z tych rzeczy jest ustawa o ustaleniu płci".

 

Reportaże i rozmowy Piotra Jaconia w TVN24 GO o osobach LGBTQ+:

Wszystko o moim życiu - rozmowy z osobami, które wsparcia od swoich rodziców nigdy nie dostały, ale mimo to kochają i mają plany;

Piotr Jacoń w rozmowie z Juliuszem Kaszyńskim: to była moja terapia;

Anton Ambroziak: Nie miałem dostępu do informacji, czym jest transpłciowość. Przez długi czas określałem się jako lesbijka;

Drag queen Twoja Stara: Moje życie nie jest czyimś przymiotnikiem. Moje życie jest moje;

Maja Heban: jest presja na osoby trans, żeby po zrobieniu tranzycji już były zadowolone;

Rozmowy z rodzicami dzieci transpłciowych.

 

Medal Wolności Słowa w kategorii Obywatelki odebrała Katarzyna Wappa, nauczycielka z Hajnówki i lokalna aktywistka.

 

Specjalny Medal Wolności Słowa otrzymali Jacek Fedorowicz - satyryk, aktor i prezenter telewizyjny oraz Stanisław Tym - satyryk, aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, a także uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska.