Xięgarnia

Dorota Masłowska - "Jak przejąć kontrolę nad światem 2"

W "Xięgarni" laureatka m.in. Nagrody Literackiej NIKE (2006) za powieść "Paw królowej" - Dorota Masłowska, pisarka, dramaturgistka, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka i producentka muzyczna. Debiut literacki Masłowskiej "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" (2002) wstrząsnął rynkiem wydawniczym w Polsce na nowo go definiując. Dramaty Masłowskiej "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" czy "Między nami dobrze jest" na stałe zagościły w repertuarach polskich teatrów. Dwa, z nich doczekały się ekranizacji filmowej: "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny (2014) i "Inni ludzie", których na ekran przeniesie Aleksandra Trepińska, premiera planowana jest na 2021 rok.

 

Filip Łobodziński rozmawia z Dorotą Masłowską z okazji premiery książki "Jak przejąć kontrolę nad światem 2" (Wydawnictwo Literackie 2020) - zbioru felietonów pisarki publikowanych w "Dwutygodniku" (pierwszy tom JPKNŚ ukazał się w 2017 roku).

 

Sytuacja w Polsce jest niesamowicie skomplikowana. Wszystkie konflikty, które powoduje ta nadzwyczajna sytuacja, czyli pandemia mieszają się z wojną kulturową, w której funkcjonujemy. To nie jest najłatwiejszy moment w historii Polski - jeśli w ogóle były takie momenty. To nie jest czas prosperity - mówi Masłowska w rozmowie z Łobodzińskim.