Xięgarnia

Piotr M. Majewski - "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu"

"Przenikliwe światło, słońce i cała reszta. Joy Division w ustnych relacjach" Jona Savage'a i "Retromania: jak popkultura żywi się własną przeszłością" Simona Reynolds’a, to dwa tytuły, które dedykowane są popkulturze - oba w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego. Joy Division, to jeden z najważniejszych zespołów w historii rocka. "Retromania…" demaskuje mechanizmy działalności rynku rozrywki - branży muzycznej, filmowej i mody - prowadzące do nadużyć dziedzictwa własnej przeszłości, w której takie kapele jak Joy Division stają się tzw. produktem popkultury, ofiarą rynku i własnej legendy.

 

Heinrich Heine - niemiecki poeta żydowskiego pochodzenia, przedstawiciel romantyzmu, jeden z najwybitniejszych niemieckich liryków, prozaik, publicysta i Janusz Rudnicki - polski pisarz i felietonista, w jednym stali domu. Ten dom to Hamburg. Heine w Hamburgu się urodził, Rudnicki do Hamburga emigrował z komunistycznej Polski. Dzieła Heinego stanowiły ostrą krytykę niemieckiej myśli intelektualnej i literatury, podobnie jak niespełna dwieście lat później, czyli dziś, obiektem krytyki Rudnickiego jest polska myśl intelektualna i literatura. To taki żart. Intelektualny.

 

O tym jak niewiele wiemy o Europie 1938 roku w rozmowie Agaty Passent i historyka Piotra M. Majewskiego. "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu", to jedyny, nominowany do Literackiej Nagrody NIKE 2020 esej. Majewski dedykuje go Czechosłowacji. To rzecz przede wszystkim o zdradzie, którą europejskie mocarstwa popełniły wobec małego narodu, ostatniej liberalnej demokracji w naszej części Europy, a wszystko w imię pozornego pokoju. To książka o kulisach uprawiania polityki.