Xięgarnia

Dan Brown - "Symfonia zwierząt", Dorota Kotas - "Pustostany"

Sensacyjne wiadomości od autora powieści sensacyjnych, czyli Dan Brown w nowej roli. Autor m.in. "Kodu Leonarda da Vinci" napisał książkę dla dzieci i skomponował do niej muzykę. "Symfonia zwierząt" to ilustrowana książka do czytania, a jednocześnie multimedialne wydawnictwo - do książki dołączona jest darmowa aplikacja pozwalająca odtwarzać muzykę w czasie czytania wierszy i oglądania ilustracji. "Symfonia zwierząt" właśnie ma swoją światową premierę. Dan Brown w rozmowie z Agatą Passent opowiada m.in. o swoim dzieciństwie, fascynacją muzyką klasyczną, o tym jak został kompozytorem i o najbliższych planach wydawniczych. Wiernych fanów Dana Browna uspakajamy, właśnie trwają prace nad nowym thrillerem, którego bohaterem jest Robert Langdon.

 

Eseistka Urszula Zajączkowska, poeta Tomasz Bąk, tłumacz Piotr Sommer i debiutująca prozaiczka Dorota Kotas zostali laureatami tegorocznej - piętnastej już - edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Gościem Filipa Łobodzińskiego jest debiutantka - Dorota Kotas, której książka "Pustostany" została nagrodzona w kategorii proza. Dorota Kotas (ur. 1994) - studiowała socjologię stosowaną i antropologię społeczną w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie robi specjalizację z animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW. Jej debiutancka książka zatytułowana "Pustostany" ukazała się nakładem wydawnictwa Niebieska Studnia w grudniu 2019 roku.

 

"My z niej wszystkie" - taki napis na pogrzebie prof. Marii Janion trzymały te, które czują się jej uczennicami, wśród nich Justyna Sobolewska, felietonistka "Xięgarni". Czego uczyła profesor Janion? Krytycznego myślenia, interpretowania naszej tradycji i tożsamości. Ten właśnie wysiłek pogłębionego myślenia był dla niej wyznacznikiem wzorca humanisty. Janion nieustająco przywoływała ideał samopoznania. "Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś" - taki tytuł nosi jedna z jej książek. A wszystkie razem, jak teraz widać, tworzą dla nas ścieżkę myślenia: "Żyjąc tracimy życie", "Niesamowita słowiańszczyzna", "Bohater, spisek, śmierć", "Płacz generała. Eseje o wojnie", "Wobec zła", "Do Europy tak, ale z naszymi umarłymi", "Kobiety i duch inności", "Odyseja wychowania". Profesor Maria Janion - historyczka literatury, idei i wyobraźni, profesorka nauk humanistycznych, zmarła w swoim warszawskim mieszkaniu 23 sierpnia 2020 roku.