Xięgarnia

15.08.2020

Agata Passent i Michał Radomił Wiśniewski portretują Polaków w sieci, czyli w internecie? "Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polaków", to tytuł książki pisarza i publicysty Michała R. Wiśniewskiego. Wchodząc w XXI wiek Polska - jak i cały świat - stały się areną cyfrowej rewolucji. Pojawił się internet. Jak wpłynął na nasze życie? Jak dziś definiujemy jego użytkowników? Czy jest strefą bezpieczną, czy nie? Odpowiedzi w rozmowie Passent-Wiśniewski.

Janusz Rudnicki odwiedza wieś Kralova, pół godziny drogi od Ołomuńca, aby opowiedzieć nam słodko-gorzką historię małżeństwa Berków.

Czy kiedy mówimy w obcym języku, jesteśmy sobą? Kiedy obcy dobrze znany język pomaga w nauce kolejnego, a kiedy przeszkadza? Czy pokrewieństwo języków to ułatwienie, czy teren pełen pułapek? "Języczni", czyli jacy? Filip Łobodziński pyta Jagodę Ratajczak autorkę książki. "Języczni. Co język robi naszej głowie" to książka, która z poczuciem humoru przybliża mechanizmy nauki języków obcych i rozprawia się z wieloma mitami na temat dwujęzyczności. Jagoda Ratajczak jest filolożką, tłumaczką przysięgłą i konferencyjną, członkinią Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS, absolwentką Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.